Više od polovine korisnika vještačke inteligencije (AI) koristi je radije nego tradicionalne internet pretraživače prilikom online kupovine, pokazuje novo istraživanje koje je sproveo Norstat institut.
U anketi sprovedenoj tokom juna, u kojoj je učestvovalo 7.282 građana Njemačke, Velike Britanije, Švedske, Norveške, Danske i Finske uzrasta od 18 do 60 godina, 3% ispitanika izjavilo je da uvijek koristi AI umjesto pretraživača, 14% da to radi češće, dok 35% povremeno koristi vještačku inteligenciju pri kupovini.
Najčešća upotreba AI za putovanja i tehniku
AI se najčešće koristi prilikom planiranja putovanja – u 33% slučajeva. Slijede:
- Kupovina elektronskih uređaja – 22%
- “Uradi sam” proizvodi (DIY) – 20%
- Softver i digitalne pretplate – 19%
Rjeđe se koristi za modne ili specifične kategorije:
- Odjeća i obuća – 13%
- Kozmetika – 12%
- Nekretnine – samo 7%
Razlike među evropskim korisnicima
Korisnici u Njemačkoj rjeđe koriste AI za online kupovinu u poređenju s ostatkom Evrope. Ipak, Njemačka prednjači kada je riječ o poslovnoj primjeni AI alata, gdje polovina ispitanika koristi vještačku inteligenciju svakodnevno ili više puta sedmično na poslu.
ChatGPT najkorišćeniji AI alat
Od svih dostupnih AI platformi, najpopularniji je ChatGPT kompanije OpenAI, koji redovno koristi 86% korisnika AI alata. Ostali alati su znatno manje zastupljeni:
- Google Gemini – 26%
- Microsoft Copilot – 20%
Kineski AI alat DeepSeek, koji je pod lupom zbog pitanja privatnosti podataka, gotovo da nije u upotrebi među evropskim korisnicima.
Ovi podaci pokazuju da AI ne samo da mijenja način na koji ljudi pretražuju i kupuju putem interneta, već i postaje ključni alat u svakodnevnim poslovnim aktivnostima širom Evrope.