Zaštita od piraterije Denuvo nije veoma popularan među igračima video-igara, međutim, ova tehnologija protiv neovlašćenog otvaranja i upravljanja digitalnim pravima (DRM), odlično je odradila posao u 2022. godine

 

Denuvo zaštita je kritikovana zbog velike upotrebe centralne procesorske jedinice (CPU) i prekomjernih operacija pisanja na komponentama za skladištenje podataka, što je dovelo do značajnog skraćenja životnog vijeka za SSD diskove (SSD). Denuvo Software Solutions je demantovao obe tvrdnje. Uprkos svim negativnim iskustvima, Denuvo je odličan alat za zaštitu digitalnog sadržaja.

Denuvo je razvio Denuvo Software Solutions GmbH, softverska kompanija sa sjedištem u Salzburgu, Austrija. Kompanija je formirana kupovinom menadžmenta kompanije DigitalWorks, ogranka Sony Digital Audio Disc Corporation koji je razvio SecuROM DRM tehnologiju. U januaru 2018. kompaniju je kupila veća softverska kompanija Irdeto. Razvoj softvera Denuvo započeo je 2014.  FIFA 15 , objavljena u septembru 2014, bila je prva igra koja je koristila Denuvo.

Podsjećanja radi, Denuvo je prvenstveno rješenje protiv neovlašćenog pristupa koje sprečava ljude da krekuju i pirateriju igre. Pored toga, Denuvo se takođe koristi za sprečavanje varanja tako što identifikuje pojedince koji varaju i automatski ih prijavljuje programerima igara.

Kao i mnogi drugi anti-cheat programi, Denuvo Anti-Cheat koristi drajvere na nivou „kernela“. Drugim riječima, kada radi, ima najviši nivo privilegija koje softver može imati, osim jezgra OS-a.

 

Pokrenuto  36 igara sa Denuvo zaštitom

 

Kada su u pitanju video-igre, softverske prevare su uvek bile prisutne. Od stvaranja tona oružja u Grand Theft Auto-u do gledanja kroz zidove u Call of Duty-u, takozvane varalice za video igre omogućavaju igračima da steknu nepravednu prednost razbijanjem osnovnih sistema igre.

Danas su konkurentni FPS naslovi poput Valoranta najveća meta varalica. Široko rasprostranjeno varanje daje strani koja vara nepravednu prednost. Štaviše, to obeshrabruje fer plej ljude da uđu u igru, što rezultira manjom bazom igrača i što potencijalno predstavlja finansijsku katastrofu za kreatore igre.

Prema Crackwatch-u, samo jedna igra koja koristi Denuvo je krekovana 2022. godine, a to je Dying Light 2. Inače, 2022. godine pokrenuto je čak 36 igara sa Denuvo zaštitom.

Neke od igara iz 2022. zaštićene Denuvo zaštitom su: Two Point Campus, Total War Warhammer 3, Lost Judgment, FIFA 23 i Sniper Elite 5, piše PC Chip.

Igre zaštićene Denuvo zahtijevaju online aktivaciju. Prema Empress, poznatom Denuvo krekeru, softver svakoj kopiji igre dodjeljuje jedinstveni token za autentifikaciju, u zavisnosti od faktora kao što je hardver korisnika. DRM je integrisan sa kodom igre, što ga čini posebno teškim za zaobići.

Sada kada se Denuvo zaštita pokazuje sve efikasnijom, za očekivati je da će sve više igara imati ovu vrstu zaštite.

(IT mixer)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.