U dramatičnoj promjeni u sektoru serverskih procesora, AMD je povećao svoj tržišni udio sa skromnih 2% u 2017. godini na impresivnih 36,5% do sredine 2025, prema podacima PassMarka. Tokom proteklih osam godina, AMD je postepeno smanjivao zaostatak za dugogodišnjim liderom Intelom, nagovještavajući moguće preokretanje tržišnih odnosa.
Uspon EPYC-a: AMD-ov proboj u data centre
Uspon AMD-a počeo je 2017. godine lansiranjem prvih procesora zasnovanih na Zen arhitekturi iz EPYC serije, pod kodnim imenom Naples. Ovi procesori označili su povratak AMD-a u serverski segment nakon godina fokusiranja na desktop i prijenosne računare. Sa do 32 jezgre po soketu i vrlo konkurentnim cijenama, EPYC Naples je nudio odličan odnos cijene i performansi, što je privuklo operatere data centara koji su tražili veću efikasnost za paralelne zadatke poput virtualizacije, velikih baza podataka i visokoperformansnog računanja (HPC).
Pobjednička formula: Arhitektura i partnerstvo s TSMC-om
Nakon uspjeha s Naplesom, AMD je uspostavio blisku saradnju s TSMC-om, koristeći njihove najsavremenije proizvodne procese. Generacija Rome iz 2019. godine, bazirana na 7 nm procesu, udvostručila je broj jezgri na 64 i donijela poboljšanje u broju instrukcija po ciklusu (IPC) za oko 15%. Ovo je direktno smanjilo ukupne troškove vlasništva (TCO) i povećalo usvajanje među pružateljima cloud usluga.
Zamah se nastavio sa Milanom iz 2021. godine, zasnovanim na Zen 3 arhitekturi, koji je dodatno poboljšao performanse po jezgri i smanjio latenciju. Do tada su mnoge velike cloud kompanije već standardizirale dijelove svoje infrastrukture na EPYC procesorima zbog odličnih rezultata u SQL testovima, analitici i naučnim izračunima.
Krajem 2022. godine, AMD je lansirao Genoa procesore, zasnovane na 5 nm procesu, koji su proširili broj memorijskih kanala s osam na dvanaest. Ova konfiguracija omogućava veću memorijsku propusnost i kapacitet — ključne prednosti za analitiku u memoriji i AI inferenciju, čime se AMD dodatno pozicionirao kao atraktivan izbor u enterprise segmentu.
Intelovi izazovi: Kašnjenja i promjene strategije
Dok je AMD bilježio napredak sa svakom generacijom, Intel se suočavao s nizom prepreka. Kašnjenja u prelasku na 10 nm proces, kao i problemi sa narednim tehnološkim čvorovima, usporili su lansiranje Ice Lake i Sapphire Rapids Xeon linija. U međuvremenu, česte promjene u Intelovom rukovodstvu dovele su do strateške nestabilnosti i usporenog donošenja odluka.
Ovi problemi su otvorili vrata AMD-u, čiji su rezultati na benchmark testovima počeli privlačiti ozbiljnu pažnju IT sektora i velikih cloud operatera. Do početka 2024. godine, AMD je prešao prag od 20% udjela u isporukama serverskih CPU-a. Do sredine 2025. godine, prema PassMarkovim podacima o stvarnim performansama, AMD je dostigao 36,5% udjela u serverskim implementacijama, dok je Intel pao na 63,3%. To predstavlja rast od čak 34,5 procentnih poena za AMD od 2017. godine.
Šta slijedi: Bergamo, Granite Rapids i nastavak bitke
Gledajući unaprijed, AMD planira dodatno proširenje uz Bergamo seriju, sa do 128 energetski efikasnih Zen 4c jezgri, optimiziranih za cloud-native aplikacije. S druge strane, Intel polaže nade u svoje nadolazeće Granite Rapids i Sierra Forest (dio Blackwell plana) čipove, koji bi trebali vratiti konkurentnost. Međutim, prepreke u proizvodnji i isporuci i dalje predstavljaju izazov.
Industrija s nestrpljenjem očekuje nove testove performansi krajem 2025. godine. Ako AMD zadrži sadašnji tempo, a Intel i dalje bude kasnio, moguće je da će AMD u narednim godinama preuzeti lidersku poziciju na tržištu serverskih procesora.
Transformacija AMD-a iz autsajdera u ozbiljnog konkurenta u serverskom sektoru predstavlja jednu od najznačajnijih tehnoloških priča u posljednjoj deceniji. Zahvaljujući inovativnoj arhitekturi, pametnim partnerstvima i jasnoj strategiji, AMD sada ozbiljno prijeti da preokrene tržišni balans u sektoru serverskih CPU-a.
(IT mixer)