Američka ratna mornarica objavila je rezultat prvog testiranja svog novog visokotehnološkog protvazdušnog oružja – laserski protivraketni top

 

Ovaj laserski protivraketni top Layered Laser Defense (LLD) je proizveden u Lockheed Martinu i za sada služi tek kao demo jedinica.

Laserski protivraketni top je u februaru prvi put testiran u simulaciji „skidanja“ subsonične krstareće rakete s neba.

Iz Mornarice ovako opisuju događaj: „Laserski sistem postavljen na tlu uhvatio je metu, crveni dron za vrijeme dok je ovaj prolazio pored njega i ispalio visokoenergetski laserski zrak vidljivu golim okom. Odjednom je vatreni narančasti sjaj obuhvatio dron, dim je počeo sukljati iz njegovog motora, a padobran se otvorio dok je letjelica padala prema tlu, onesposobljena laserskom zrakom“.

Laserski protivraketni top oborio letjelicu

Američka ratna mornarica je objavila i fotografiju ovog testa, obavljenog u Novom Meksiku.

 

Efikasan i štedljiv

 

Laserski protivraketni top ima namijenjen za protivvazdušnu odbranu od bespilotnih istema i subsoničnih krstarećih raketa.

Osim lasera, sistem uključuje i teleskop visoke rezolucije kojim se meta pronalazi i prati, identifikuje, a nakon gađanja laserom on služi i za procjenu načinjene štete na neprijateljskoj letjelici.

Laserska oružja poput ovog, kažu iz Mornarice, daju im mogućnost brzog i preciznog reagovanja, a pojednostavljuju i logistiku. Za rad lasera je potrebna samo električna energija i ne zavisi o klasičnim gorivima, municiji i drugim dodacima karakterističnima za ostalo mornaričko naoružanje.

Trošak jednog hica laserom takođe je značajno manji od ispaljivanja protivvazdušnih projektila. Sistem LLD kompaktan je, efikasan, a za traganje za metama koristi i vještačku inteligenciju, poručili su.

Za sada, kažu, ovaj sistem služi tek za demonstraciju mogućnosti laserske borbene tehnologije i ne postoji plan za njegovo uvođenje u aktivnu upotrebu.

Tokom nedavnog testiranja laser je iskušan na raznim letjelicama – kako onima s fiksnim krilima, tako i na kvadkopterima i vrlo brzim dronovima koji simuliraju subsonične rakete.

(Bug)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.