Dok američka vlada rutinski upozorava na rizik od deepfakes-a, dokument Komande za specijalne operacije otvoreno signalizira svoju želju da koristi ovu kontroverznu tehnologiju za provođenje internet propagande

 

Američka komanda za specijalne operacije, odgovorna za neke od najtajnovitijih vojnih poduhvata, priprema se za provođenje internet propagandnih kampanja i kampanja obmanjivanja putem interneta koristeći deepfakes, prema saveznim ugovornim dokumentima koje je pregledao The Intercept.

Deepfakes, koji se nazivaju i sintetički mediji, predstavljaju tehnologiju koja koristi tehnike mašinskog učenja da bi izmijenila ili stvorila audio i video sadržaj, često kako bi se stvorila lažna izjava nekog poznatog.

Dok američka vlada rutinski upozorava na rizik od deepfakes-a i otvoreno radi na stvaranju alata za suprotstavljanje njima, dokument Komande za specijalne operacije, ili SOCOM-a, predstavlja gotovo bez presedana primjer američke vlade – ili bilo koje vlade – koja otvoreno signalizira svoju želju da napadno koriste veoma kontroverznu tehnologiju.

Planovi američke komande za specijalne operacije, koji takođe opisuju hakovanje uređaja povezanih s internetom radi prisluškivanja i procijenjivanja podložnosti stranog stanovništva propagandi, dolaze u vrijeme intenzivne globalne debate o tehnološki sofisticiranim kampanjama „dezinformacija“, njihovoj efikasnosti i etici njihove upotrebe.

SOCOM-ov dokument je navodno specifično tražio „Sintetički mediji (deepfakes) za propagandu i dezinformaciju“ od vanjskih strana. Ono što je stvarno potrebno, navodi dokument, su „sintetička govorna izjava i video zapisi sa ljudskim glasom i ljudskim izrazima lica“.

Navedeno je takođe da američka komanda za specijalne operacije traži alate za hakovanje povezanih uređaja kako bi se prisluškovalo i obavljala analiza podložnosti stranog stanovništva propagandi.

Ova nova obavještajna inicijativa, koja bi mogla biti implementirana u različite oblike – od video zapisa na društvenim mrežama do različitih stranica s lažnim informacijama – nudi još jedan primjer kako se SAD koriste tehnološkim alatima da bi prikrile svoje akcije, navodi The Intercept.

 

Objavljena lista želja

 

Predmetni dokument, koji je 2020. godine prvi put objavio SOCOM-ova Direkcija za nauku i tehnologiju, uspostavio je listu želja sljedeće generacije igračaka za komandosa specijalnih snaga 21. stoljeća, niz gadžeta i futurističkih alata koji će efikasnije pomoći najelitnijim vojnicima u zemlji da love i ubijaju svoje mete koristeći lasere, robote, holografe i drugi sofisticirani hardver.

Prošlog oktobra, SOCOM je tiho objavio ažuriranu verziju svoje liste želja sa novim odeljkom: „Napredne tehnologije za upotrebu u operacijama podrške vojnim informacijama (MISO)“, eufemizam Pentagona za njegovu globalnu propagandu i napore obmane.

Dodati paragraf navodi SOCOM-ovu želju da dobije nova i poboljšana sredstva za izvođenje „operacija uticaja, digitalne obmane, prekida komunikacije i kampanja dezinformacija na taktičkom i operativnom nivou“.

SOCOM traži „sposobnost sljedeće generacije za prikupljanje različitih podataka putem javnih i otvorenih izvora informacija kao što su društveni mediji, lokalni mediji, itd., kako bi omogućio MISO-u da kreira i usmjerava operacije.“

SOCOM se obično bori u sjeni, ali njegova javna reputacija i globalni otisak su veliki. Sastavljen od elitnih jedinica iz vojske, marinaca, mornarice i vazduhoplovstva, SOCOM vodi najosetljivije vojne operacije najsmrtonosnije nacije na svijetu.

Dok su američke specijalne snage nadaleko poznate po šaljivim podvizima kao što je ubijanje Osame bin Ladena od strane mornaričkih foka, njihova istorija je jedna od tajnih misija, podmetanja, sabotaža i kampanja ometanja. SOCOM-ove dezinformacijske ambicije za „sljedeću generaciju“ samo su dio duge, ogromne istorije pokušaja obmane od strane američkih vojnih i obavještajnih aparata.

(IT mixer)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.