Astronomi vjeruju da su ostaci pronađeni u crvenoj zvijezdi VDJ2147-4035 ostaci najstarijeg planetarnog sistema Mliječnog puta
Astronomi su identifikovali jedan od najstarijih kamenih i ledenih planetarnih objekata u Mliječnom putu, najstariju poznatu zvijezdu u našoj galaksiji koja akumulira ostatke malih planetarnih tijela koja kruže oko njega.
Međunarodna grupa astrofizičara vođena timom sa Univerziteta Vorvik u Velikoj Britaniji objavila je rezultate studije o bijelom patuljku koji se nalazi 90 svjetlosnih godina od Zemlje i da je zvijezda stara oko 10,7 milijardi godina.
Većina zvijezda veličine našeg Sunca završava svoj život pretvarajući se u bijele patuljke – zvijezde koje sagorijevaju svoje „gorivo“, izbacuju svoje spoljašnje slojeve i polako se hlade.
Čestim izbacivanjem slojeva u završnim fazama ovog procesa, obližnji planetarni sistem se uništava, ostavljajući samo fragmente u orbiti ovih zvijezda. U istraživanju, astrofizičari su proučavali dva bijela patuljka koje je upravo otkrila svemirska opservatorija GAIA.
Obje zvijezde su okružene krhotinama uništenih planeta, ali jedan od patuljaka je neobično plave boje, a drugi je crveniji bijeli patuljak u neposrednoj blizini. Istraživači su ispitivali obje zvijezde različitim instrumentima koji su podložni različitim talasnim dužinama svjetlosti.
Posmatranja su pokazala da je crvena zvijezda VDJ2147-4035 stara oko 10,7 milijardi godina, pošto je provela 10,2 milijarde godina kao bijeli patuljak koji je izgubio gorivo. Druga plava zvijezda VDJ1922+0233 je samo nešto mlađa i „zagađena“ je planetarnim ostacima, po sastavu slična Zemljinoj kontinentalnoj kori.
Istraživači ističu da ostaci pronađeni u crvenoj zvijezdi VDJ2147-4035 pripadaju drevnom planetarnom sistemu koji je preživeo transformaciju zvijezde u bijelog patuljka. Astronomi vjeruju da su ovo ostaci najstarijeg planetarnog sistema Mliječnog puta.
(Sputnik)