Displeji visoke brzine osvježavanja nisu ništa novo, posebno kada je u pitanju eSport industrija. Međutim, AUO planira da podigne industriju na viši nivo i već razvija novi monitor koji može raditi na nevjerovatnih 540 Hz.
Kompanija namjerava da lansira svoju novu paletu gadžeta istovremeno sa izdavanjem NVIDIA RTX 40 GPU-a, koji će biti jedini koji će moći da iskoriste puni potencijal novih monitora. Prema MyDrivers-u, medijima koji šire vijesti, čak ni moćni RTX 3090 Ti ne bi mogao pružiti performanse veće od 350 FPS u današnjim najpopularnijim eSport naslovima.
Prema web stranici, ove performanse su postignute kombinacijom GPU-a sa Intel Core i9-12900K procesorom i 32 GB DDR5 RAM-a. Samo ASUS sada nudi monitor brzine osvježavanja od 500Hz kao dio saradnje sa NVIDIA-om.
Vizuelni uticaj koji obezbjeđuje brzo osvježavanje može biti poželjniji za gejmere, ali osvježavanje velikom brzinom od nekoliko stotina Hz ima značajne zahtjeve za performansama platforme. Neki pojedinci su prethodno testirali displeje velike brzine od 500Hz sa Core i9-12900K i 32GB DDR5. PC za igre, koji uključuje memoriju i RTX 3090 grafičku karticu, je testiran. Čak i sa omogućenim najnižim kvalitetom slike, brzina kadrova u FHD rezoluciji je samo 343 sličica u sekundi. Ukratko, čak i sa 540Hz high-brush ekranom za igre, postizanje ove performanse je prilično teško.
AUO ne podržava mnoge stavke koje imaju visoke stope osvježavanja. Kompanija je nedavno najavila razvoj 4K displeja sa brzinom osvježavanja od 240Hz i 2K (1440p) displeja sa brzinom osvježavanja od 360Hz, a oba obećavaju superiorni omjer cijene i performansi od opcija kao što je Samsungov Neo G8 Odyssey. Tokom SID Display Week 2022, koji se održao početkom maja, kompanija je pokazala dizajn ekrana za igre od 480 Hz. Uređaji s visokom brzinom osvježavanja vrlo su popularni u esportu jer omogućavaju profesionalnim igračima da brzo odgovore na prijetnje, poboljšavajući njihove performanse. Acer Display Technology i Unipac Optoelectronic spojili su se u AUO, ili AU Optronics, u septembru 2001.