Nekoliko globalnih finansijskih grupacija započeće 12-nedjeljni pilot program digitalnog dolara, u saradnji sa bankom Federalnih rezervi Njujorka, ogrankom američke centralne banke

 

Mastercard, Citigroup, HSBC Holdings i Wells Fargo & Cosu su među finansijskim kompanijama koje učestvuju u eksperimentu sa Centrom za inovacije njujorškog Feda, prenosi Rojters.

Projekat, koji se zove Mreža regulisane odgovornosti, biće sproveden u kontrolnom okruženju i koristiće simulirane podatke, saopštio je njujorški Fed.

Biće testirano na koje sve načine banke i druge finansijske institucije koje koriste digitalne tokene (u fiksnom paritetu 1:1 sa fizičkim dolarom) u zajedničkoj bazi podataka mogu pomoći da se ubrzaju plaćanja.

Ranije ovog mjeseca, Mišel Nil, šefica grupacije za trgovinu njujorškog Feda, rekla je da vidi potencijal u korišćenju digitalnog dolara centralne banke kako bi se ubrzalo vrijeme potrebno za poravnanje na valutnim tržištima.

Digitalni dolar je definisan kao jedinica elektronske vrijednosti, bilans izražen u novčanoj vrijednosti koji čine digitalni ulazi koji će finansirati Federalne rezerve Sjedinjenih Država. Na taj način stotine miliona Amerikanaca biće uvedeno u svijet kripto valuta.

Za razliku od postojećeg digitalnog novca i depozita klijenata u bankama, digitalni dolar bi bio direktna odgovornost centralne banke SAD.

On bi bio digitalna forma zvanične valute i mogao bi da se mijenja za papirni novac sa kojim bi imao istu vrijednost, kao i za bankarske rezerve, saopštila je američka centralna banka.

Međutim, američke vlasti navode da bi moglo da dođe do „nenamjernih posljedica“ usljed uvođenja digitalne valute tokom stresnih perioda, pa je Bijela kuća naložila centralnoj banci da nastavi istraživanje šta bi se dogodilo u slučaju uvođenja digitalnog dolara.

(Reuters)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.