Iako je plaćanje kriptovalutama postalo uobičajano u trgovini, zabilježen je prvi slučaj u Crnoj Gori, a vjerovatno i šire, da je bitkoinima kupljena krava

 

Krava, sada već sa imenom – Bitkoinka, kupljena je za 0,03 bitkoina, što otprilike iznosi 1.350 evra.

Kupoprodaju životinje organizovala je platforma seljak.me, prvo digitalno selo koje godinama povezuje kupce i prodavce poljoprivrednih proizvoda.

Prema riječima Anđele Bojić, vlasnice krave, na ovaj vid trgovine odlučili su se u cilju spajanja poljoprivrede i modernih tehnologija.

„U dogovoru sa kolegom Markom krava je plaćena bitkoinima, kada sam mu rekla da moji roditelji imaju u planu da kupe kravu predložio je da napravimo nešto inovativno i da to bude prva krava plaćena kriptovalutom u Crnoj Gori, a možda i šire.“

„Kao mlada osoba koja je aktivno uključena u poljoprivredu, što kroz porodičnu proizvodnju, što kroz sadašnji posao, smatram da budućnost poljoprivrede leži u zdravom spoju poljoprivrede i tehnologije, a samo modernizovanje poljoprivrede povećava šanse da se mlađe osobe ohrabre našim iskustvom.“

„Nadam se i da će se poljoprivrednici ugledati i početi da koriste neke savremene metode u poljoprivredi, u ovom slučaju ovakav način plaćanja“, kazala je Bojićeva.

 

Kad može fudbalski transfer, može i krava

 

Osnivač platforme preko koje je obavljena trgovina, Marko Maraš, navodi da ima niz neiscrpnih ideja u zanimljivom spoju poljoprivrede, modernih tehnologija, ali odnedavno i novog načina plaćanja.

„Cilj ove transakcije je bio da još jednom kroz svoj rad ukažemo na spoj inovacije i poljoprivrede. Kriptovalute, od kojih je najpoznatija bitkoin su postale svakodnevica“, kaže Maraš.

„Nedavno je čak odrađen i prvi fudbalski transfer koji je realizovan kroz kriptovalute, pa je naša misao bila kad mogu transferi kao i mnoge druge aktivnosti da se plaćaju kriptovalutama, zašto da ne može i krava. Zahvaljujući agentu za kriptovalute Novaku Svrkoti transakcija je uspješno realizovana, na obostrano zadovoljstvo kupca i prodavca.“

Promet nekretnina, robe i usluga u Crnoj Gori može biti obavljen u digitalnoj valuti bitkoin, ali vrijednost mora da bude navedena i u zvaničnoj valuti kako bi se mogao obračunati i naplatiti porez na dodatu vrijednost ili porez na promet nekretnina, objasnili su u Poreskoj upravi.

Prve trgovine nekretnina digitalnim valutama u Crnoj Gori, ali i Evropi, odradile su kompanije AMIA i „Strateks grupa“ koje su prodale tri apartmana nadomak Starog grada u Budvi, za ukupno 420 bitkoina, odnosno 2,5 miliona evra.

(Novosti)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.