Brzi radio udari (FRB) su kratki, ali izuzetno jaki impulsi radio talasa koji već dugi niz godina zbunjuju astronome. Ovi energetski udari, koji traju samo milisekundu, mogu osloboditi energiju koja je jednaka energiji čitave galaksije. Iako su FRB-ovi povezani sa izuzetno kompaktnim kosmičkim objektima kao što su neutronijske zvijezde i potencijalno crne rupe, njihovo tačno porijeklo ostalo je misterija. Ovi udari su detektovani i unutar naše galaksije, kao i na udaljenostima od 8 milijardi svjetlosnih godina. Nedavni proboj pomogao je da se porijeklo barem jednog FRB-a suzi na visoko magnetsku regiju oko neutronijske zvijezde.

 

Probojno otkriće: Brzi radio udar FRB 20221022A

 

U istraživačkom radu objavljenom u časopisu Nature, istraživači sa Tehnološkog instituta u Masačusetsu (MIT) donose nova saznanja o porijeklu FRB 20221022A, udara koji je detektovan iz galaksije koja se nalazi oko 200 miliona svjetlosnih godina daleko. Studija se fokusira na fenomen scintilacije, u kojem svjetlost izgleda kao da treperi zbog plinova u galaksiji domaćinu. Analizom ovog efekta scintilacije, tim je uspio da pronađe porijeklo FRB-a unutar 10.000 kilometara od neutronijske zvijezde. Ovo otkriće predstavlja prvo čvrsto dokazivanje da FRB-ovi mogu nastati iz magnetosfere neutronijske zvijezde.

 

Značaj scintilacije u praćenju FRB-ova

 

Scintilacija izazvana gasovima u galaksiji domaćinu pomogla je istraživačima da odrede proximity FRB-a prema njegovom izvoru. Gas je djelovao kao sočivo, omogućavajući naučnicima da bolje razumiju porijeklo udara. Dr. Kenzie Nimmo, vodeći autor studije sa MIT-a, istakao je značaj lociranja porijekla tako blizu neutronijske zvijezde, što je suprotno teorijama koje sugerišu da bi šok talasi mogli nastajati sa većih udaljenosti.

 

Polarizacija i S-oblikovane krivulje: Dokazi za porijeklo iz neutronijskih zvijezda

 

Kolege sa McGill univerziteta takođe su doprinijeli studiji posmatrajući svjetlost FRB-a, koja je bila snažno polarizovana i formirala S-oblikovanu krivulju. Ovo je prepoznatljiv karakterističan oblik za rotirajuće neutronijske zvijezde, ili pulsare, što dodatno podržava zaključak da FRB-ovi potiču iz visoko magnetizovanih okruženja.

 

Budućnost istraživanja FRB-ova: Razumijevanje fizike iza brzih radio udara

 

Studija, koja je uključivala i stručnjake kao što je Dr. Kiyoshi Masui, ukazuje na potencijal scintilacije kao moćnog alata za precizno određivanje porijekla FRB-ova. Ovo otkriće otvara vrata za nova saznanja o kompleksnoj fizici iza ovih enigmičnih udara. Kako se FRB-ovi svakodnevno detektuju pomoću naprednih teleskopa poput CHIME, razumijevanje njihovog porijekla i okruženja iz kojih potiču postaje sve važnije za razotkrivanje misterija svemira.

 

Ključne informacije:

 

  • Brzi radio udari (FRB) su intenzivni, milisekundni udari radio talasa koji potiču iz visoko kompaktnim kosmičkim objektima.
  • FRB 20221022A, detektovan iz galaksije udaljene 200 miliona svjetlosnih godina, praćen je do magnetosfere neutronijske zvijezde.
  • Scintilacija i polarizacija svjetlosti pružaju ključne naznake o izvoru FRB-a, podržavajući teorije da FRB-ovi potiču iz visoko magnetizovanih okruženja poput pulsara.
  • Istraživanja se nastavljaju u cilju razumijevanja raznolike fizike iza FRB-ova, jer savremeni teleskopi poput CHIME svakodnevno detektuju ove udare.

Razumijevanjem FRB-ova i njihovog porijekla, naučnici otključavaju nova saznanja o kosmičkom okruženju, neutronijskim zvijezdama i misterijama svemira.