Samsung se posljednjih pet godina bavi holografskom 3D tehnologijom na mobilnim uređajima (hologramski ekrani su najavljivani još na Galaxy S7 modelima, a kasnije i na Galaxy S11), ali stalno odlagana uskoro bi mogla da zaživi u punom smislu i donese toliko bitnu prevagu za korejskog giganta
Iz kompanije Samsung stižu vijesti o velikom iskoraku zahvaljujući posebno načinjenom tankom ekranu, odnosno hologramskom panelu koji povećava vidljivi ugao za 3D video sadržaj do čak 30 puta. Stručnjaci tvrde da bi tako nešto moglo da u budućnosti omogući da se hologramski video ekrani pojave na mobilnim telefonima.
Naravno, Samsung Display bi time postao još moćniji nego što je u ovom trenutku. Ili, bolje rečeno, hologramski ekrani bi uticali da kompanija učvrsti postojeću poziciju na samom vrhu proizvodnje ekrana za mobilne uređaje.
Ali, sve ovo nije ništa čudno, čudnije je to što još uvijek nije zaživjelo, odnosno, da se toliko dugo mora čekati na komercijalni iskorak.
Naravno, na komercijalnom tržištu je nemoguće uvijek imati idealne ili kontrolisane uslove kao u laboratorijima gdje se provode testiranja.
To znači da je cijela priča itekako daleko od konačnog cilja, ali kroz godinu ili dvije bi on mogao biti itekako dostižan i jasnije vidljiv. A jedna od prepreka jest ugao promatranja onoga na ekranima, što je možda Samsung uspio prevazići. I cijela priča možda krene!
Jer, hologrami su ipak budućnost naših mobilnih uređaja, složni su stručnjaci. Zamislite poziv koji primite na način da vam se prikaže 3D hologram osobe s kojom razgovarate u realnoj veličini.
I ne samo to, zamislite gledanje fotografija ili video snimaka na takav način. Upotreba je velika, bilo da je riječ o ličnoj upotrebi, filmovima, nekom prenosu uživo i ko zna šta sve ne.
Dakle, ako se hologrami razviju koliko je potrebno da bi bili iskoristivi korisnicima, tad bismo vodili telefonske razgovore kao u znanstveno fantastičnim filmovima.
(ICT business)