Džekson Palmer koji je učestvovao u izradi dogecoina, kriptovalute koja služi kao kritika cijelog sistema kriptovaluta, direktno je i bez zadrške kritikovao cijeli taj ekosistem i svijet kriptovaluta

 

Džekson Palmer, jedan od autora dogecoina kriptovalute koja je stvorena iz šale, kako bi se ukazalo na probleme u svijetu kriptovaluta je osoba koja nije pretjerano poznata u javnosti ili aktivna na društvenim mrežama, ali kada nešto objavi onda se to čita s velikim zanimanjem.

On i njegov kolega, Bili Markus, kreirali su 2013. godine ovu kriptovalutu kao odgovor na rast vrijednosti raznih kriptovaluta i altcoina, po njihovom mišljenju bezvrijednih.

Satiričnim pristupom dogecoinu htjeli su se tom trendu prije svega narugati, o čemu svjedoči i činjenica da se Markus za potrebe kriptosvijeta ponekad predstavlja i kao „Shibetoshi Nakamoto“, naglašavajući kako je dogecoin prije svega „meme kriptovaluta“ bez ikakve vrijednosti, osim špekulativne.

Palmer je ove sedmice došao u središte pažnje svojim objavama na Twitteru, u kojima se kritički izravno i snažno obrušio na cijeli svijet kriptovaluta.

 

Cilj kriptovaluta

 

Poručio je, prije svega, da se neće više baviti kriptovalutama niti će objavljivati išta o njima, a objasnio i svoje stavove o njima.

„Nakon godina proučavanja, sada vjerujem da su kriptovalute inherentno desničarska, hiperkapitalistička tehnologija izrađena da bi povećala bogatstvo svojih zagovornika kroz kombinaciju izbjegavanja poreza, manjeg regulatornog nadzora i vještačke prisilne oskudice“, tvrdi Džekson Palmer.

Palmer nastavlja: „Iako se tvrdi da je decentralizirana, industrija kriptovaluta pod kontrolom je moćnog kartela bogatih likova koji su, s vremenom, evoluirali i pretvorili se u iste one institucije i povezani su s istim centralizovanim finansijskim sistemom koji su namjeravali zamijeniti.“

https://twitter.com/ummjackson/status/1415353984617914370

Prema njemu, kriptoindustrija iskorišćava sumnjive poslovne veze, kupuje influensere i medije, te perpetuira kult brzog bogaćenja, a sve je dizajnirano tako da izvuče još novca od finansijski očajnih i naivnih ulagača. Oni „na vrhu“ profitiraju od malih i ranjivih igrača, i to je od početka gotovo jedini cilj kriptovaluta.

One, kaže Palmer, iskorišćavaju najgori dio današnjeg kapitalističkog sistema (korupciju, prevare i nejednakost), a tehnički onemogućuju nadzor, regulativu i oporezivanje koji bi mogli štititi prosječnu osobu. Mali ulagači za sve su „sami krivi“, a veliki koji manipuliraju tržištem ispadaju „geniji“.

https://twitter.com/ummjackson/status/1415353990208901123

 

Javna debata nemoguća

 

Svaka kritika ovog svijeta povlači za sobom reakciju velikih igrača koji kontrolišu tržište i njihovih klijenata koji se nadaju postati milijarderi – pa je svaka javna debata u dobroj mjeri nemoguća.

Zbog svih ovih razloga Džekson Palmer je odlučio da se ne bavi kriptovalutama, niti da gubi energiju na diskusije. To prepušta onima koji imaju snage za to, te poručuje da „nove tehnologije mogu učiniti svijet boljim mjestom, ali ne kada su odvojene od svojih temeljnih politika ili posljedica za društvo“.

Vrijednost dogecoina proteklih je dana, možda i zbog ove objave, u strmoglavom padu. U vrijeme nastanka ovog teksta jedan dogecoin vrijedi oko 17 centi (na vrhuncu popularnosti, sredinom maja, vrijedio je oko 70 centi).

(Bug)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.