Otkriveni detalji o mobilnim telefonima koje je FBI prodavao kriminalcima i čitao im „kriptovane poruke“

 

Američki portal Motherboard uspio se domoći jednog prerađenog mobilnog telefona modela Google Pixel 4a, kojeg je FBI podvalio kriminalcima kao potpuno bezbjedne, a ustvari im čitao „kriptovane“ poruke.

Prošloga mjeseca dugotrajna je akcija FBI-ja i australske policije kulminirala hapšenjem oko 800 ljudi uključenih u razne kriminalne grupe širom svijeta. Svi su oni imali zajedničke dvije stvari – bavili su se nekim ilegalnim „biznisom“ poput prodaje droga ili oružja, a s „poslovnim partnerima“ komunicirali su putem navodno bezbjedne aplikacije za dopisivanje Anom.

Tu je aplikaciju, kao i same uređaje na kojima je ona isključivo radila, osmislio i prodavao sam FBI, koji je, naravno, imao pristup svim porukama razmijenjenima unutar Anoma.

Ova diverzija za njih je bila i financijski isplativa jer su se njihovi „kriptovani“ mobilni telefoni na tržištu prodavali za 1.700 dolara. Za tu su cijenu, osim „vrhunske enkripcije“ kriminalcima su nudili i 6 mjeseci pretplate na komunikacijske usluge (i, pokazalo se, direktnu kartu za zatvor).

 

Jeftin Android uređaj

 

Novinari američkog portala Motherboard (tech dijela portala Vice) domogli su se jednog ovakvog mobilnog telefona i prikazali kako on izgleda i funkcioniše.

Kupili su ga, kažu, od jednog Australijanca koji ga je nabavio preko oglasnika kao „jeftin Android uređaj“, da bi potom shvatio da je nešto u vezi s njime čudno.

Spolja izgleda kao Google Pixel 4a smartfon (iako postoje i modeli Pixel 3a prerađeni na isti način). Kada se mobilni telefon uključi, na ekranu se pojavljuje niz uobičajenih aplikacija, koje – ne rade. Tek po resetovanju uređaja i utipkavanju drugog PIN-a otvara se pravi početni ekran. Na njemu su ikone sata i kalkulatora, a iza se zapravo skriva aplikacija Anom.

Uređaj pogoni operacioni sistem ArcaneOS, a u njemu nema lokacijskih usluga koje bi se mogle uključiti ili isključiti, nema trgovine aplikacija, a bootloader je zaključan.

U postavkama se može uključiti automatsko brisanje podataka iz mobilnog telefona utipkavanjem posebnog PIN-a. Može i automatski ako je uređaj određeno vrijeme ostao offline.

Sve te „bezbjednosne“ karakteristike bile su samo varka. Služile su samo da bi kriminalci povjerovali da je ovaj mobilni telefon zaista načinjen u ilegali i da je bezbjedan.

(Bug)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.