Desetogodišnje vođstvo Kine u tehnologiji baterija za električna vozila predstavlja izazov za Ford i američke proizvođače automobila

 

Izvršni direktor Forda, Džim Farli, vjeruje da Sjedinjene Američke Države zaostaju deceniju za Kinom u tehnologiji baterija za električna vozila (EV) i da moraju licencirati kinesku intelektualnu svojinu kako bi ostali konkurentni na globalnom EV tržištu.

Farli naglašava da je iskorištavanje kineske ekspertize u EV baterijama ključno za američku auto-industriju da sustigne i na kraju nadmaši kineske rivale. Govoreći za The New York Times, istakao je da Kina ima dominantnu prednost u proizvodnji litijum-jonskih baterija, te da je najbolja strategija Forda da usvoji kinesku baterijsku tehnologiju, dok istovremeno koristi američku inovativnost, masovnu proizvodnju EV-a i bliske odnose s kupcima kako bi stekao globalnu prednost.

„Način na koji možemo da se takmičimo s njima jeste pristup njihovoj intelektualnoj svojini, baš kao što su oni prije 20 godina trebali našu, a zatim da iskoristimo naš inovacioni ekosistem, američku domišljatost, naše velike proizvodne kapacitete i bliske odnose s kupcima kako bismo ih pobijedili na globalnom nivou“, rekao je Farli.

On je ovu konkurenciju opisao kao jednu od najvažnijih industrijskih bitaka za budućnost američke EV ekonomije.

 

Fordova strategija proizvodnje baterija: Partnerstvo s kineskim CATL-om

 

Ford već preduzima strateške poteze kako bi ostao konkurentan u EV sektoru. Njegov BlueOval Battery Park, čije je otvaranje planirano za 2026. godinu, proizvodiće hiljade litijum-gvozdeno-fosfatnih (LFP) baterija koristeći tehnologiju kineskog giganta CATL. Iako je ovo partnerstvo već poznato, mnogi bi mogli biti iznenađeni saznanjem da je osnovna hemija iza CATL-ovih LFP baterija prvobitno razvijena u Sjedinjenim Državama.

Prema The New York Times, koji se poziva na izvještaj Bloomberg-a, LFP baterijska tehnologija je prvobitno razvijena od strane naučnika sa Univerziteta u Teksasu, a kasnije ju je komercijalizovao A123 Systems LLC, startap koji je dobio značajnu finansijsku podršku od Obamine administracije. Međutim, zbog sporog razvoja tržišta električnih vozila u to vrijeme, A123 je bankrotirao, a njegova imovina, uključujući ključne patente za baterije, prodata je najvećoj kineskoj kompaniji za auto-delove.

 

Dominacija Kine u proizvodnji litijum-jonskih baterija

 

Gledano unazad, ovaj transfer tehnologije EV baterija pokazao se kao velika prednost za Kinu. Dok su mnogi u američkoj auto-industriji previdjeli brzi rast električnih vozila, kineski proizvođači i Tesla su rano prepoznali priliku. Sada, Kina kontroliše 83% globalne proizvodnje litijum-jonskih baterija, što joj daje značajnu stratešku prednost u razvoju EV-a.

 

Fordov plan za konkurenciju pristupačnim kineskim EV-ima

 

Kako bi se takmičio s rastom kineskog uticaja na globalnom EV tržištu, Ford razvija jeftino električno vozilo čija će cijena biti ispod 30.000 dolara. Ovaj model će biti konkurencija povoljnim kineskim EV-ima, koji još nisu ušli na američko tržište, ali već ostvaruju značajan uspjeh na međunarodnim tržištima.

Za sada, carine na kineske automobile pružaju Fordu određenu zaštitu od direktne konkurencije u SAD-u. Međutim, te iste carine povećavaju cijenu kineskih vozila, poput Lincolna Nautilusa, koji Ford uvozi za američke kupce. Kako se tržište električnih vozila nastavlja razvijati, Ford mora pronaći način da prevaziđe ove izazove, istovremeno osiguravajući neophodnu EV baterijsku tehnologiju kako bi ostao lider u industriji električnih vozila.

Ključne tačke:

  • Kina ima desetogodišnju prednost u proizvodnji EV baterija, što predstavlja izazov za američke proizvođače automobila.
  • Ford licencira baterijsku tehnologiju od kineskog CATL-a kako bi ostao konkurentan.
  • LFP baterijska tehnologija prvobitno razvijena u SAD-u sada je pod kontrolom Kine.
  • Ford razvija jeftini EV ispod 30.000 dolara kako bi konkurisao povoljnim kineskim EV-ima.
  • Carine na kineske EV-ove štite američke proizvođače, ali istovremeno povećavaju cijene uvezenih kineskih vozila.