Dvanaest žarišta gama zraka u svemiru sugerišu da naša galaksija ima moćne akceleratore čestica

 

Poslije iznenađujućeg otkrića najintezivnijeg svjetla u svemiru, najnovija teorija naučnika jeste da naša galaksija ima moćne akceleratore čestica.

Naučnici još nisu ni stigli da otkriju sve tajne svjetla visoke energije, a prema najnovijem izvještajima pred njima je još jedna misterija.

Tim naučnika koji je koristio Large High Altitude Air Shower Observatory (LHAASO) u Kini prepoznao je svjetlo rekordno visoke energije koje dolazi iz smijera intenzivnog gama zračenja. Njegova snaga je 1.4 kvadriliona elektronskih volti.

Za poređenje, protoni u najvećem akceleratoru na Zemlji, velikom hadronskom sudaraču, dosežu samo trilione elektronskih volti. Ranije je najenergičniji gama zrak imao nešto manje od kvadrilion elektronskih volti.

Sve u svemu, naučnici su uočili 12 žarišta gama zraka, nagoveštavajući da Mliječni put sadrži snažne svemirske akceleratore čestica. Da bi gama zrake dosegle takve energije, elektromagnetska polja moraju prvo okretati nabijene čestice, naime protone ili elektrone, do ogromnih brzina. Te čestice tada mogu da proizvedu energijske gama zrake, na primjer, kada protoni komuniciraju s drugom materijom u svemiru.

Naučnici još nisu sigurni koja su okruženja dovoljno moćna da proizvode svjetlost s energijama koje dosežu više od kvadrilion elektronskih volti. Ali nova zapažanja ukazuju na dvije mogućnosti. Jedna je Crab Nebula, turbulentni ostaci eksplodirane zvijezde, a drugi mogući potencijalni izvor bila bi Cygnus Cocoon, regija u kojoj se formiraju masivne zvijezde, a pritom izbijaju snažni vjetrovi.

Opservatorijum LHAASO, smješten na planini Haizi u kineskoj provinciji Sečuan, još nije u potpunosti operativan. Kada se završi kasnije ove godine, očekuje se da će pronaći još energičnijih gama zraka.

(ScienceNews)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.