Google Chrome je objavio da je dobio podršku za pristupne ključeve (passkey), novi standard u čitavoj industriji sa nadom da će zamijeniti lozinke olakšavanjem i bezbjednošću prijavljivanja na web sajtove i aplikacije
Sa pristupnim ključevima u Google Crome-u, korisnici mogu da se autentifikuju i prijave na web sajtove koristeći svoje iPhone ili Android uređaje, zamjenjujući potrebu za lozinkom.
Na novijim verzijama iOS-a i Android-a, korisnici koji posećuju web sajtove koje podržavaju pristupne ključeve mogu da koriste biometrijsku autentifikaciju na pouzdanom uređaju da bi potvrdili svoj identitet.
Pišući u postu na blogu, Google je rekao da dodaje podršku za pristupni ključ Chrome-u, što će korisnicima omogućiti da skeniraju QR kod na svom Android ili iPhone uređaju da bi se prijavili. Podrška za pristupni ključ takođe dolazi u Chrome na Android-u.
Brojne druge kompanije i aplikacije su uvele ili najavile predstojeću podršku za pristupne ključeve, uključujući 1Passvord, PayPal, Microsoft, eBay i druge. Podrška za pristupni ključ u Google Chrome-u je sada dostupna uz najnovije ažuriranje.
Ogroman korak ka nestanku lozinki
Lozinke su postale komplikacija, pa ne samo da korisnici moraju da pamte beskonačne nizove besmislenih simbola, već nikada nisu sigurni da li je neko došao do njihovih šifri, budući da sve više podataka dospijeva u pogrešne ruke. Ovaj problem su prepoznale i velike tehnološke kompanije, te ulažu sve više napora da ovakav sistem uklone iz života korisnika. Sigurnosni ključevi su ogroman korak ka rješenju.
Umjesto lozinki na scenu dakle stupaju svakojaki ključevi, a “passkey” je taj novi standard koji će u skoroj budućnosti garantovati bezbjednost. Glavni argument za to je da su lozinke zastarjele i nebezbjedne, jer simboli koji se lako pamte i često unose u različita polja predstavljaju veliki rizik za sigurnost osjetljivih podataka.
Iz kompanije Microsoft još od 2019. godine poručuju da su lozinke na izmaku i da će biti eliminisane, a toj tvrdnji u prilog ide i to što su još tada nestale iz života 90% od 135 hiljada radnika koji su u to vrijeme bili zaposleni u ovoj kompaniji. Oni koji su oslobođeni lozinki se na svoje naloge loguju preko skeniranja lica ili otiska prsta, što je opcija koju već neko vrijeme imaju određeni modeli pametnih telefona i laptopova.
Borbi protiv beskonačnih nizova simbola se pridružio i Google, te je još 2016. najavio projekat Abacus, koji bi korisnicima trebalo da omogući da se na aplikacije loguju preko kombinacije biometrijskih senzora i drugih sistema za očitavanje. PayPal takođe odavno poziva developere da „ubiju sve lozinke“, pa se postavlja pitanje odakle takav stav prema sistemu koji već dugo pruža sigurnost milionima korisnika širom svijeta.
Aktivacija preko mobilnog telefona
Svi bi dakle da ih se oslobode, pa podrška za beta passkey je stigla na Chrome, što naravno nije kraj – proći će još neko vrijeme dok ne zamjene polja za unošenje lozinki, budući da proces nije jednostavan.
Passkey se za sada aktivira preko mobilnog telefona, što je pomalo neobično, jer ulaz na neki web sajt ili bilo koju drugu lokaciju nije moguć preko uređaja koji se koristi, već u jednačinu mora da se umiješa telefon. Pored toga proces ne funkcioniše uz pomoć interneta, već preko Bluetooth konekcije, a da bi se osiguralo da telefon bude u blizini računara ili bilo kojeg drugog uređaja za koji se traži autentifikacija.
Chrome 108 nudi “novu bezbjednost”, a passkey može da se pronađe u okviru “autofill” sekcije u podešavanjima. Sljedeći korak podrazumeva da više web sajtova i online servisa prihvati ovo rješenje, te da ukine lozinke i napravi mjesto za ključeve.
(IT mixer)