Kompanije poput Applea i Googlea zarađuju mnogo u svojim trgovinama aplikacija. To je zato što uzimaju proviziju od 30% od prodaje svih aplikacija, uključujući i kupovinu unutar aplikacije, a s igrama poput Fortnitea koje imaju puno mikrotransakcija, to donosi mnogo novca. Dakle, kao što možete zamisliti, kada je Epic odlučio da bi mogli sami izaći, Google nije bio previše oduševljen.
Toliko da je kompanija pomislila da bi kupovina Epic-a mogla biti bolja ideja nego pustiti ih. Ovo je prema nezapečaćenim sudskim podnescima u kojima se Google osjećao „ugroženim“ zbog Epicovih planova za distribuciju Fortnitea putem drugih kanala za koje su smatrali da bi njihov otkup bio jedan od načina za rješavanje toga.
Prema Epic-ovom opisu situacije, „Google je otišao toliko daleko da je podijelio svoj monopolski profit s poslovnim partnerima kako bi osigurao njihov sporazum o ograđivanju konkurencije, razvio je niz internih projekata za rješavanje ‘zaraze’ koju je uočio iz napora Epic-a i drugih da ponude potrošačima i programerima konkurentne alternative, a čak su razmišljali i o kupovini dijela ili cijelog Epic -a kako bi umanjili ovu prijetnju. ”
Očigledno se to nije dogodilo, ali je zanimljivo napomenuti da je to bila potencijalna strategija koju je Google razmatrao. Nismo sigurni bi li se Epic uopšte složio s potencijalnom prodajom, ali ta činjenica je i dalje zanimljiva.
(Ubergizmo / TheVerge)