Google je napravio jednu od najznačajnijih promjena u svojim principima AI otkako ih je prvi put objavio 2018. U promjeni koju je uočio The Washington Post, pretraživački div uredio je dokument kako bi uklonio obećanja koja je dala obećavajući da neće “dizajnirati ili implementirati” AI alate za upotrebu u oružju ili tehnologiji nadzora. Ranije su te smjernice uključivale odjeljak pod naslovom “aplikacije koje nećemo slijediti”, koji nije prisutan u trenutnoj verziji dokumenta.

Umjesto toga, sada postoji odjeljak pod naslovom “odgovoran razvoj i implementacija”. Tamo, Google kaže da će implementirati “odgovarajući ljudski nadzor, dužnu pažnju i mehanizme povratnih informacija kako bi se uskladili s ciljevima korisnika, društvenom odgovornošću i široko prihvaćenim principima međunarodnog prava i ljudskih prava.”

To je daleko šira obaveza od konkretnih koje je kompanija preuzela tek krajem prošlog mjeseca kada je prethodna verzija njenih principa AI još uvijek bila aktivna na njenoj web stranici. Na primjer, što se tiče oružja, kompanija je ranije rekla da neće dizajnirati AI za upotrebu u “oružju ili drugim tehnologijama čija je glavna svrha ili implementacija izazivanje ili direktno olakšavanje ozljeda ljudi”. Što se tiče alata za nadzor AI, kompanija je rekla da neće razvijati tehnologiju koja krši “međunarodno prihvaćene norme”.

Kada su u kompaniji upitani za komentar, portparol Google-a je ukazao na post na blogu koji je kompanija objavila u četvrtak. U njemu, izvršni direktor DeepMinda Demis Hassabis i James Manyika, viši potpredsjednik za istraživanje, laboratorije, tehnologiju i društvo u Googleu, kažu da je pojava AI kao “tehnologije opće namjene” zahtijevala promjenu politike.

“Vjerujemo da demokratije treba da prednjače u razvoju umjetne inteligencije, vođene osnovnim vrijednostima kao što su sloboda, jednakost i poštovanje ljudskih prava. I vjerujemo da kompanije, vlade i organizacije koje dijele ove vrijednosti trebaju raditi zajedno na stvaranju umjetne inteligencije koja štiti ljude, promovira globalni rast i podržava nacionalnu sigurnost”, napisali su njih dvojica. “… Vođeni našim principima AI, nastavit ćemo se fokusirati na istraživanje umjetne inteligencije i aplikacije koje su u skladu s našom misijom, našim naučnim fokusom i našim područjima stručnosti, i ostati dosljedni široko prihvaćenim principima međunarodnog prava i ljudskih prava – uvijek procjenjujući konkretan rad pažljivo procjenjujući da li koristi značajno nadmašuju potencijalne rizike.”

Kada je Google prvi put objavio svoje AI principe 2018. godine, to je učinio nakon projekta Maven. Bio je to kontroverzni vladin ugovor koji bi, da je Google odlučio da ga obnovi, doveo do toga da kompanija dostavi softver za umjetnu inteligenciju Ministarstvu odbrane za analizu snimaka dronova. Desetine Googleovih zaposlenih napustile su kompaniju u znak protesta zbog ugovora, a hiljade drugih potpisalo je peticiju protiv. Kada je Google konačno objavio svoje nove smjernice, izvršni direktor Sundar Pichai je navodno rekao osoblju da se nada da će izdržati “test vremena”.

Do 2021. godine, međutim, Google je ponovo počeo da sklapa vojne ugovore, sa, navodno, “agresivnom” ponudom za Pentagonov ugovor u oblaku Joint Warfighting Cloud Capability. Početkom ove godine, The Washington Post je izvijestio da su zaposlenici Googlea u više navrata radili s izraelskim Ministarstvom odbrane kako bi proširili vladinu upotrebu AI alata.

(Engadget)