Google unapređuje bezbjednost Android uređaja sa novom funkcijom koja će automatski ponovo pokrenuti zaključane telefone nakon tri dana neaktivnosti, vraćajući ih u potpuno šifrovano stanje. Ova nova funkcija, koja je dio Google Play Services v25.14 ažuriranja, ima za cilj da oteža forenzičkim alatima pristup podacima sa zaključanih Android uređaja.

 

Šta je Google funkcija automatskog ponovnog pokretanja za Android?

 

Najnovije ažuriranje uvodi bezbjednosni mehanizam koji automatski ponovo pokreće Android uređaje nakon što su zaključani na 72 sata. Ovo osigurava da podaci korisnika ponovo budu šifrovani, čineći ih teže dostupnim neovlašćenim osobama koje koriste forenzičke tehnike. Funkcija je dostupna u podešavanjima pod Bezbjednost i privatnost i pomaže korisnicima da osiguraju svoje podatke u slučaju da im telefon bude izgubljen, ukraden ili konfiskovan.

 

Zašto Google dodaje ovu funkciju bezbjednosti?

 

Iako Google nije eksplicitno objasnio razlog za ovu funkciju, vjeruje se da je ona usmjerena na rješavanje bezbjednosnih problema vezanih za napredne forenzičke alate. Ovi alati ponekad mogu zaobići bezbjednost Android uređaja kako bi pristupili podacima sa zaključanih telefona. Dodavanjem funkcije automatskog ponovnog pokretanja, Google otežava pristup podacima korisnika, posebno u slučajevima kada su uređaji oduzeti ili ukradeni.

 

Kako funkcioniše funkcija automatskog ponovnog pokretanja?

 

Kada Android telefon prvi put bude uključen, on ulazi u “Prije prvog otključavanja” (BFU) stanje, gde su podaci korisnika većinom šifrovani. Kada korisnik otključa telefon prvi put koristeći PIN ili biometrijske podatke, uređaj prelazi u “Stanje poslije prvog otključavanja” (AFU), gdje podaci postaju dostupni.

Većina oduzetih Android uređaja obično se već nalazi u AFU stanju, što znači da čak i kada je ekran zaključan, forenzički alati i dalje mogu pristupiti podacima. Google je sada uveo sličnu funkciju kao što je to učinio GrapheneOS, koja automatski ponovo pokreće uređaje nakon 18 sati neaktivnosti kako bi ih vratila u BFU stanje.

 

Kako se Googleovo ažuriranje razlikuje od GrapheneOS?

 

Dok GrapheneOS ponovo pokreće uređaje nakon samo 18 sati neaktivnosti, Google-ovo ažuriranje postavlja vrijeme automatskog ponovnog pokretanja na 72 sata. Iako je ovaj interval duži od onog u GrapheneOS-u, to je još uvijek značajan napredak koji može spriječiti forenzičke pokušaje pristupa podacima u situacijama kada je fizički pristup uređaju moguć samo tokom dužeg perioda.

 

Dodatni savjeti za zaštitu

 

Da biste dodatno zaštitili svoj Android uređaj od neovlašćenog pristupa, preporučuje se da onemogućite USB prenos podataka kada je telefon zaključan. Ovo pomaže da se blokiraju USB eksploatacije koje forenzički alati koriste za ekstrakciju podataka, posebno ranjivosti u USB drajveru Android sistema.

Početkom ove godine, Amnesty International izvijestio je da Cellebrite, kompanija specijalizovana za mobilnu forenziku, koristi ranjivosti u Androidovom USB jezgru kako bi zaobišla zaključane ekrane i pristupila podacima sa oduzetih uređaja. Google-ovo novo ažuriranje rješava ove zabrinutosti smanjujući vrijeme tokom kojeg je moguće izvesti takve napade.

 

Kako instalirati najnovije Google Play Services ažuriranje?

 

Da biste iskoristili novu bezbjednosnu funkciju automatskog ponovnog pokretanja, korisnici treba da osiguraju da su njihovi Android uređaji ažurirani na Google Play Services v25.14. Ažuriranja možete provjeriti u Google Play Store-u, ali ažuriranje se postepeno uvodi, pa možda neće biti dostupno svim korisnicima odmah.

Za redovna bezbjednosna poboljšanja, korisnici takođe mogu provjeriti sistemska ažuriranja putem:
Podešavanja > Bezbjednost i privatnost > Sistem i ažuriranja > Google Play sistemsko ažuriranje.

 

Zaključak

 

Google-ova nova funkcija automatskog ponovnog pokretanja u Google Play Services v25.14 nudi Android korisnicima unapređenu zaštitu od neovlašćenog pristupa podacima. Automatskim ponovnim pokretanjem uređaja nakon 72 sata neaktivnosti, ova funkcija čini mnogo teže za forenzičke alate da pristupe osjetljivim informacijama. Za maksimalnu bezbjednost, razmislite o onemogućavanju USB pristupa kada je vaš uređaj zaključan.

Budite informisani i održavajte bezbjednost svojih Android uređaja redovnim provjerama ažuriranja kako biste koristili najnovije funkcije i popravke.