Google je od američke administracije ponovo zatražio dozvolu za poslovanje s Huawei-jem. Ako to američka vlada odobri, Huawei smartfoni bi ponovo mogli doći sa predinstalisanim Google alatima
Iako su se neki mediji požurili da objave informaciju da će Huawei smartfoni ponovo doći sa “predinstalisanim” Google Mobile Services (GMS) aplikacijama kao što su Chrome, Maps, Gmail, Play i druge, taj postupak je tek na samom početku i veliko je pitanje hoće li se i kada realizovati.
Javnosti je manje poznato da i Google ima određene finansijske gubitke zbog toga što nema svoje aplikacije predinstalirane na Huawei i Honor pametnim telefonima.
Upravo zbog toga je Google od svoje vlade zatražio dozvolu za ponovno poslovanje s Huawei-jem, a ukoliko dobije pozitivan odgovor ponovo će moći da prodaje svoje aplikacije Huawei-ju koji će ih moći predinstalisati na svoje pametne telefone.
Iako mnogi misle da su te aplikacije besplatne i da ih besplatno koristite na smartfonima to je potpuno pogrešno. Google ih prodaje proizvođačima pametnih telefona, a krajnji kupci ih plaćaju u samoj cijeni uređaja.
Huawei je kao kolateralna žrtva američko-kineskog trgovinskog rata poprilično nastradao i ovo im je vrlo gorka pilula.
Amerikanci stručnjaci za “fake news”
Ne radi se ovdje samo o smartfonima nego je problem u 5G tehnologiji, mrežama i uređajima u kojima je Huawei osjetno odskočio od konkurencije kako po cijeni tako i po tehnologiji. Pošto su američki i evropski proizvođači počeli da ostaju bez posla, nastala je panika.
Navodna priča o špijuniranju preko Huawei-jevih mrežnih uređaja nikad nije dokazana, ali sankcije su ipak provedene. S druge strane, ona prava špijuniranja se provode preko softvera i aplikacija, a i sami znate ko je vlasnik svih tih velikih aplikacija i operativnih sistema. Nije to ništa novo, Amerikanci su stručnjaci za “fake news” odnosno lažiranje informacija na temelju kojih provode stvarne sankcije.
Ove su mjere pomalo i smiješne, jer kada bi američka vlada htjela provesti prave sankcije onda bi blokirala instalaciju Google aplikacija svim kineskim proizvođačima (Xiaomi, Realme, Oppo, Vivo,…).
Ali, kada bi se to dogodilo ne bismo dugo čekali da Kinezi blokiraju proizvodnju iPhone-a i drugih proizvoda koji se proizvode u kineskim fabrikama… a proizvodi se praktički sve.
Gubici na obje „zaraćene“ strane
Iskreno, više nas zabrinjava takav scenarijl, nego ove “petarde” Trampove administracije koje donose štetu Kinezima, ali ne toliku da se podigne trgovinski rat puno većih razmjera.
S druge strane, upravo zahvaljujući ovim zabranama kineski Xiaomi i Realme u Q3 2020 bilježe rekordan rast, a američki Apple bilježi pad prodaje. Ovo nije jednostavna situacija, zbog sankcija obje strane imaju gubitke, ali puno više Kinezi nego Ameri. To je po onoj drugoj narodnoj – neka meni crkne krava, samo ako komšiji crknu dvije!
U međuvremenu Google pokušava zaplašiti korisnike koji samostalno instališu GMS aplikacije na Huawei smartfon tako što tvrde da taj način nije bezbjedan jer nemaju sertifikat kompanije. To u praksi i nije tačno. Prema iskustvima mnogih korisnika sa naknadno instalisanim Google aplikacijama sve radi bez problema, i nema bezbjedosnih proboja.
Ono što Google povremeno napravi jeste da blokira rad aplikacija. Huawei je dokazao da se može živjeti bez Google aplikacija. HMS sistem (Huawei Mobile Service) funkcioniše odlično, a AppGallery broji stotine hiljada novih aplikacija i trebalo bi da nastave da razvijaju svoj sistem.
Sve se vrti oko 5G tehnologije
Prema nekim informacijama navodno su japanski Sony i američki OmniVision dobili ponovo licence za rad s Huawei-jem koji može ponovo da ugrađuje njihove senzore za kamere.
I Samsung Display je dobio zeleno svjetlo za prodaju OLED ekrana Huawei-ju. Tajvanski TSMC još uvijek razmišlja hoće li da dopusti proizvodnju Kirin procesora, dok su AMD i Intel već ranije potvrdili da će isporučivati svoje procesore za Huawei računare koji se sve više prodaju.
Ali u svemu tome ima jedna velika kvaka… Huawei ne smije da ih koristi za razvoj 5G infrastrukture. To je kao kad u Formuli 1 kažete – dobićete dijelove za održavanje starih motora, ali s njima ne smijete razvijati nove motore. Tako se izbacuje konkurencija s tržišta.
Vjerujemo da će u nekoj bliskoj budućnosti, a možda već iduće godine Huawei ponovo dobiti dozvolu za instalaciju GMS servisa.
Sve će biti poznatije kad se završe predsjednički izbori i dok se situacija u Americi ne stabilizuje usljed pandemije.
Američka vlada će pokušati što duže da se s Kinom igra Toma i Džerija kako bi dobila na vremenu da stigne Huawei u 5G tehnologiji, da usput zaradi više novca, ili nešto treće. Vrijeme će pokazati…
(Racunalo)