Ilon Mask je otkrio dugo očekivani Cortex AI superklaster, označavajući značajan trenutak u svijetu superračunarskih tehnologija. Novim nazivom, Cortex superklaster, razvijen od strane Tesle, postavlja nove standarde u obuci vještačke inteligencije (AI) i spreman je da postane jedan od najvećih AI trening klastera na svijetu.
Šta je Cortex AI superklaster?
Cortex AI superklaster će imati impresivnih 70.000 AI servera i početno će zahtjevati 130 megavata (MW) snage i hlađenja. Očekuje se da će ovaj zahtev rasti na 500 MW do 2026. godine. Superklaster će sadržavati 50.000 Nvidia H100 GPU-ova i 20.000 komada Tesla-ove sopstvene opreme.
Ilon Mask je istakao u nedavnom postu na X-u da je Cortex dizajniran da reši “stvarne AI” izazove.
Video of the inside of Cortex today, the giant new AI training supercluster being built at Tesla HQ in Austin to solve real-world AI pic.twitter.com/DwJVUWUrb5
— Elon Musk (@elonmusk) August 26, 2024
Ključne karakteristike Cortex superklastera
- Visoke performanse: Sa svojom ogromnom skalom, Cortex superklaster je dizajniran da značajno unaprijedi Tesla-ove AI modele, posebno za autonomnu vožnju. Pored toga, podržaće inovacije u robotici, upravljanju energijom i drugim oblastima.
- Sistemi za hlađenje: Da bi se upravljalo ogromnim potrebama za energijom, instaliraju se veliki rashladni ventilatori sposobni da podrže konačnih 500 MW snage i hlađenja. Ova napredna infrastruktura za hlađenje je ključna za očuvanje optimalnih performansi i sprečavanje pregrijavanja.
- Uticaj na životnu sredinu: Značajna količina energije potrebna za Cortex je izazvala rasprave o njenom uticaju na životnu sredinu. Globalna zajednica za održivost je zabrinuta zbog potrošnje energije i emisija povezanih sa ovakvim velikim AI sistemima. Modeli generativne AI posebno zahtjevaju značajne računske resurse i skladištenje podataka, što postavlja pitanja o njihovoj dugoročnoj održivosti.
Uloga superračunara u AI
Superračunari koriste više visokoperformantnih računara koji zajedno rješavaju složene probleme koji uključuju velike količine podataka i brojne proračune. Cortex superklaster predstavlja veliki napredak u ovoj oblasti, odražavajući rastuću potrebu za moćnim računarskim klasterima u napredovanju AI tehnologije.
Šire Tesla-ove AI inicijative
Elon Muskova posvećenost AI ide dalje od Cortex superklastera. Takođe razvija xAI superračunar, koji će prvobitno imati 100.000 NVIDIA H100 GPU-ova i planira se da se proširi na 300.000 NVIDIA B200 GPU-ova do 2025. godine. Ovaj projekat dodatno naglašava Maskovu posvećenost pomjeranju granica AI tehnologije.
Tesla-ove AI inicijative uključuju unapređenje Full Self-Driving (FSD) autopilot sistema za vozila i razvoj ‘Cybertaxi’ usluge. Pored toga, Cortex će podržati obuku za Optimus, Tesla-ov autonomni humanoidni robot koji se još uvijek razvija, ali se očekuje da će igrati ulogu u proizvodnim procesima.
Evolucija data centara i AI tehnologije
Od početka 2000-ih, cloud computing je revolucionisao data centre, sa velikim kompanijama poput Amazona i Microsoft-a koje su uspostavile obimne centre koji nude skalabilne usluge širom svijeta. Ova evolucija je postavila temelje za trenutnu generativnu AI revoluciju, čineći moćne računske resurse poput onih koje pruža Cortex superklaster sve važnijim.
U zaključku, Ilon MAskov Cortex AI superklaster predstavlja veliki napredak u oblasti superračunarskih tehnologija i AI. Kako potražnja za moćnim računarskim resursima raste, ravnoteža između inovacija i održivosti biće ključna u oblikovanju budućnosti vještačke inteligencije.
(IT mixer)