Sajber napadi na profile korisnika društvenih mreža su iz godine u godinu sve izraženiji, ali ubjedljivi negativni rekorder po broju uspješno sprovedenih je Instagram
Na Instagram platformi je čak 84 odsto korisnika bilo žrtve i kojima su preuzeti profili od strane hakera.
Treba uzeti u obzir da je cifra zasnovana na istraživanju koje je objavio ITRC (Identiti Theft Resource Center), a u njemu je učestvovalo samo 88 ljudi. Ipak, to je dovoljno da se zaključi da bezbjednosna podešavanja nisu najbolja na popularnoj Meta platformi.
Na primjer, kada uporedimo druge društvene mreže u ovom smislu, dolazimo do zaključka da je poslije Instagrama Facebook najčešće napadnut na tako uspješan način, pri čemu je 25 odsto njegovih korisnika svjedočilo da gubi svoj profil. Tviter ima tri odsto, WhatsApp i LinkedIn jedan odsto.
Ono što hakeri dobijaju na ovaj način su podaci za prodaju. Instagram profil na dark webu vrijedi oko 12 dolara, a samo Twitter je deset dolara ispod njega. Na primjer, hakovani Facebook profil košta 14 dolara, WhatsApp 18 dolara, a LinkedIn čak 45 dolara.
Iako u 22 odsto slučajeva hakeri traže novac od svojih žrtava u zamjenu za vraćanje profila, češća situacija je da taj profil koriste za neke druge radnje, u kojima im je potreban tuđi identitet. Takođe nije isključeno da preko tog profila dobiju pristup unosnijim mogućnostima, ako je korisnik povezao profil sa drugim servisima i platformama.
Načini sajber napada
A načini na koje se hakerski napadi sprovode u 49 odsto slučajeva su putem zaraženih linkova poslatih u direktnim porukama.
U 20 odsto slučajeva riječ je o lažnim mogućnostima ulaganja, dok se u 13 odsto slučajeva od korisnika se lažnim porukama traži da potvrde profil „zato što su u opasnosti“.
U pet odsto slučajeva kliknu na linkove koje im šalje neko koga ne poznaje, a u tri odsto se prijavljuju sa svojim podacima na sajtove koji potom kradu iste podatke.