Naučnici iz Japana razvili su nezapaljivu polučvrstu litijum-jonsku bateriju koja bi mogla prevazići ograničenja konvencionalnih baterija. Ovaj inovativni dizajn nudi značajno poboljšanu bezbednost i performanse, što je ključni korak u razvoju tehnologija skladištenja energije.

Rjosuke Kido, vodeći autor studije, izjavio je:
„Polučvrsta baterija otporna je na plamen i kombinuje tečne i čvrste elektrolite, pružajući bezbedniju i dugotrajniju alternativu čvrstim baterijama visoke gustine energije.“

 

Napredni dizajn i materijali

 

Nova baterija koristi silikonsku (Si) negativnu elektrodu i LiNi0.8Co0.1Mn0.1O2 (NCM811) pozitivnu elektrodu, obe prepoznate kao materijali sledeće generacije. Između elektroda se nalazi čvrsta litijum-jonska provodljiva staklokeramička ploča (LICGC), razvijena od strane kompanije OHARA.

Istraživački tim je dodatno unapredio performanse baterije razvijanjem nezapaljivih rastvora elektrolita, prilagođenih svakoj elektrodi. Ovi rastvori sadrže tris (2,2,2-trifluoroetil) fosfat i metil 2,2,2-trifluoroetil karbonat, koji su hemijski kompatibilni s elektrodama i čvrstim elektrolitima.

 

Rezultati i primene

Testiranja su pokazala visok kapacitet punjenja i pražnjenja uz minimalne promene unutrašnjeg otpora tokom ciklusa rada. Pored toga, struktura Si-LICGC-NCM811 uz prilagođene elektrolite pokazala je značajnu toplotnu stabilnost.

Ovaj napredak otvara vrata razvoju efikasnijih i sigurnijih električnih vozila, kao i bežičnih uređaja poput dronova.

 

Perspektiva budućnosti

Studija predstavlja ključan korak ka rešenjima za skladištenje energije sledeće generacije, koja balansiraju bezbednost, efikasnost i ekološku održivost.

Ovaj inovativni projekat predvodili su Ryosuke Kido sa Sveučilišta Doshisha i TDK Corporationa, uz profesore Minoru Inabu i Takayukija Doija sa Sveučilišta Doshisha, te Atsushija Sana iz TDK Corporationa.

 

Izvor: RevijaHAK