Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM) predstavlja značajan napredak u tehnologiji krstarećih projektila, razvijen kroz zajednički projekat između Ratnog vazduhoplovstva SAD i Ratne mornarice.

Ovaj projekat je odobren kao dio budžetskog plana za 1996. godinu, a JASSM je evoluirao iz prethodnog Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM) programa, koji je prekinut u korist objedinjene razvojne inicijative. Ovaj članak pruža detalje o ključnim karakteristikama, varijantama i specifikacijama JASSM krstarećeg projektila.

 

Ključne karakteristike JASSM krstarećeg projektila

 

JASSM krstareći projektil dizajniran je za superiorne performanse u složenim borbenim uslovima. Ključne karakteristike uključuju:

  • Napredna stealth tehnologija: JASSM je projektovan sa smanjenim radarskim preslikavanjem, što ga čini izuzetno efikasnim protiv sofisticiranih protivvazdušnih sistema.
  • Prošireni domet: Njegov dizajn omogućava značajno povećanje operativnog dometa, što poboljšava domet aviona koji ga lansira.
  • Evasivne manevre: Nakon lansiranja, projektil silazi na niske visine i izvodi manevarske radnje kako bi otežao praćenje od strane neprijatelja i prikrio pravac svog dolaska.

 

Dizajn i sistemi navođenja

 

JASSM ima oblik spljoštenog trapeza sa modifikovanim prednjim i zadnjim delovima. Ima pravougaone sklopive krilce koje se otvaraju nakon lansiranja i smještena su u sredini trupca. Tokom faze krstarenja:

  • Navigacija: Projektil koristi inercijsku navigaciju za vođenje kursa, uz korekcije putanje putem GPS sistema koji je otporan na ometanje.
  • Autonomno navođenje: U završnoj fazi, autonomni sistem navođenja preuzima kontrolu i precizno usmjerava projektil ka cilju.
  • Infracrveni tragač: Projektil je opremljen pasivnim infracrvenim tragačem koji upoređuje skeniranu oblast sa prethodno programiranim slikama ciljeva, osiguravajući minimalno odstupanje.

 

Modularni dizajn i opcije bojevih glava

 

Modularni dizajn JASSM-a omogućava fleksibilnost u konfiguracijama bojevih glava:

  • Konvencionalne bojeve glave: Prilagodljive za različite vrste ciljeva.
  • Skupovi submunicija: Idealni za ciljeve koji zahtjevaju više tačaka udara.
  • Programabilni upaljači: Opremljeni elektronskim fitiljima koji se aktiviraju na osnovu udaljenosti ili vremena.

 

Razvoj i istorija upotrebe

 

Razvoj JASSM programa suočio se sa kašnjenjima, ali je prvi put korišćen tokom NATO intervencije u Jugoslaviji od marta do juna 1999. godine. Serijska proizvodnja počela je 2000. godine, sa planiranom proizvodnjom od 2.400 jedinica. Ukupni trošak razvoja iznosio je 3 milijarde dolara, a cijena pojedinačnih projektila kretala se između 700.000 i 800.000 dolara.

JASSM krstareći projektil

Nakon upotrebe u Iraku i Avganistanu, JASSM je nadograđen kako bi produžio svoj domet do 2.000 kilometara. Ova varijanta, dizajnirana za isporuku submunicija, koristi male turbojet motore nakon što se lansirni kontejner projektila raspadne. AGM-158B varijanta uključuje bojevu glavu od 500 kg sa poboljšanim penetracionim sposobnostima.

 

Varijante AGM-158 JASSM

 

AGM-158 JASSM dostupan je u nekoliko verzija:

  1. AGM-158A: Osnovni model.
  2. AGM-158B: Uključuje pod-varijante AGM-158B2 i AGM-158B3.
    • AGM-158B2: Sa poboljšanim softverom i mogućnošću primanja ažuriranja tokom leta.
    • AGM-158B3: Nadograđena verzija sa GPS sistemom za poboljšano navođenje.
  3. AGM-158D: Najnaprednija verzija sa efikasnijim jet motorom, većim kapacitetom goriva i poboljšanom preciznošću. Takođe sadrži novi dizajn krila i nosa projektila, Weapon Data Link (WDL) za naknadno preusmjeravanje i unaprijeđeni softver. AGM-158D trenutno se koristi samo na B-1 strateškom bombarderu.

 

Taktičke specifikacije

 

  • Dimenzije: Dužina 5,2 metra, Širina 63 cm, Visina 52 cm, Raspon krila 3,8 metra
  • Masa pri lansiranju: 1.025 kg
  • Bojeva glava: 350-500 kg
  • Pogonski sistem: Turbojet motor

Za više informacija o JASSM krstarećem projektilu i njegovim sposobnostima, kliknite na link.

(IT mixer)