Šta ako vam pametni telefon završi u moru? Kako da ga spasite ili zaštitite da do toga i ne dođe?
Dok ste na ljetovanju uvijek se zapitate kako da uživate sa svojim omiljenim uređajem na plaži i zaštitite pametni telefon od ljetnih opasnosti
Iako većina aktuelnih modela pametnih telefona ima određeni nivo zaštite od prskanja i prašine (a neki podnose i potapanje u slatkoj vodi), to ne znači da su u potpunosti imuni na pijesak, vlagu i so.
Iako će vam u servisima najčešće savjetovati da pametne telefone uopšte ne nosite na plažu jer, osim što su „more i sunce veliki neprijatelji telefonima“, problem na plažama znaju biti i džeparoši kojima su pametni telefoni (pogotovo najnoviji modeli), uz novčanike, vjerojatno najprimamljiviji.
Takođe, pametni telefoni baš ne vole plažu jer zbog visokih temperatura i izloženosti jakom suncu može doći i do problema s ekranima.
Osim na direktnom suncu, telefon nemojte da ostavljate niti u automobilima jer se u njima brzo mogu pregrijati. Ako do toga dođe, pametni telefon trebalo bi što prije staviti na neko hladnije mjesto i, naravno, nikako ga nemojte uključiti u struju i puniti bateriju.
Servis rješava problem
Najčešći problem tokom ljeta ipak je more u kojem završi dio telefona neopreznih korisnika. U svim servisima reći će vam isto – bez obzira na to radi li vaš telefon dalje ili ne, nakon pada u more potrebno ga je što prije odnijeti u servis kako bi ga serviseri pregledali i očistili jer može doći do oksidacije.
Godinama se savjetovalo da se mokri telefon stavi u suvu nekuvanu rižu kako bi ona izvukla vodu iz njega. To je dobro kratkoročno rješenje – dok telefon ne donesete u servis.
Međutim, neće u potpunosti da riješi problem, jer se kućišta modernih pametnih telefona ne mogu otvoriti. Zbog toga postoji velika šansa da će negdje duboko u unutrašnjosti da ostane vlage.
Takođe, ako vam je telefon pao u vodu ili more, čak i ako piše da je vodootporan, nikada ga ne pokušavajte puniti odmah po vađenju iz vode. Osim što je to veoma opasno, tako ćete vjerojatno u potpunosti da uništite telefon.
Osim padova u more i pregrijavanja, tokom ljeta probleme uzrokuje i pijesak koji može začepiti zvučnike. On može da uzrokuje ogrebotine na ekranu, a prljavština koja se nakuplja može da dovede do problema s radom mikrofona i zvučnika.
Ti problemi se mogu relativno lako riješiti i nisu ni blizu tako opasni kao more, odnosno voda i sunce.
Vodootporna navlaka
Želite li ipak da imate svoj pametni telefon uz sebe na plaži i napravite impresivne podvodne fotografije, a da pri tome ne uništite svoj omiljeni uređaj, postoji relativno jednostavno rješenje. Zaštitite ga vodootpornom navlakom odnosno futrolom za pametni telefon.
Ne samo što će spriječiti da voda, so i pijesak uđu u sam uređaj, spriječiće i oštećenje ekrana prilikom manjih padova ili udaraca.
Takve navlake možete da kupite u većini trgovina koje prodaju futrole i zaštitne navlake za mobilne telefone i ne koštaju puno.
I na kraju, prije odlaska na godišnji svakako vam savjetujemo iskopirate sadržaj s vašeg telefona (na računar ili na cloud servise) kako se ne bi dogodilo da u slučaju kvara ili pada u vodu trajno izgubite sve podatke, poruke, fotografije, videa i slično.
Dovoljno je na pametnom telefonu (bez obzira radi li se o Androidu, iOS-u ili kojem drugom) u postavkama pronađete opciju „Bezbjednosna kopija“. Odaberite šta želite da se kopira i zatim podatke uskladištite u oblak.
Vodite računa samo da to kopiranje radite kad ste povezani na bežičnu mrežu da biste izbjegli dodatnu naplatu mobilnog datotečnog saobraćaja. Tako će biti bezbjedni, bez obzira na to šta se dogodilo (ili ne dogodilo) s pametnim telefonom.
Međutim, čak i ako vam je mobilni telefon pao u vodu, postoji dobra šansa da spasite i telefon i sve podatke na njemu. Naravno, ako telefon na vrijeme odnesete u servis.
(Zimo)