Da li ste znali da vas prate pošiljaoci elektronske pošte i znaju sve o vama samo zato što ste kliknuli na otvaranje?
U velikoj mjeri mogu da vas prate putem elektronske pošte, i dešava se mnogo – posebno u biltenima i marketinškim imejlovima. Ali tragači nisu ograničeni na njih.
Svako može ušunjati tragač u vašu elektronsku poštu, usluge koje to rade su brojne i besplatne. Ako ste osoba koja isključuje potvrde o čitanju na tekstovima i DM-ovima, ovo vjerovatno nije dobra vijest za čitanje.
Iako je jezivo pomisliti da se vaše navike čitanja elektronske pošte prate, to nije jedini razlog zašto biste trebali da razmislite o preduzimanju nekoliko dodatnih koraka kako biste zaštitili svoju e-poštu.
Vaša adresa e-pošte je postala jedan od vaših najboljih i najupornijih identifikatora, a brokeri podataka i trgovci će uskladiti ono što radite sa njom na jednom mjestu sa onim za šta ste je koristili na drugima. To im pomaže da izgrade sveobuhvatniji profil vašeg života na mreži (i van mreže). Možda ćete biti u redu sa dobijanjem elektronske pošte od prodavnice kojoj ste dali svoju adresu, ili čak iz te prodavnice koja zna da li ste otvorili njihove e-poruke.
Tu je i faktor sigurnosti. E-poruke stalno procure zbog kršenja podataka, a odlučni hakeri mogu mnogo toga da urade sa vašom adresom e-pošte, pogotovo zato što adrese e-pošte često služe i kao prijave.
Ako kompanija nema vašu pravu adresu e-pošte, to je jedna stvar manje o kojoj morate da brinete o tome da izađete tamo ako (ili, zaista, kada) ta kompanija bude hakovana.
Dobra vijest je da postoje načini da bolje zaštitite svoju privatnost e-pošte. Upravo je izašao novi DuckDuckGo. Provajder pretraživača koji je prvi za privatnost je upravo otvorio svoju uslugu zaštite e-pošte nakon godinu dana beta testiranja. Apple, Firefoks i Proton imaju slične ponude, svaka sa svojim prednostima i nedostacima.
DuckDuckGo-ova zaštita e-pošte
DuckDuckGo-ova zaštita e-pošte olakšava kreiranje lažnih adresa, ali je ova zaštita e-pošte s druge strane, besplatna. I dostupan je na većini veb pregledača ako instalirate DuckDuckGo proširenje, koje možete dobiti preko DuckDuckGo sajta ili prodavnice proširenja vašeg pretraživača (izuzetak je Safari, iako DuckDuckGo kaže da je to u toku).
Nakon toga, automatski će se pojaviti kao opcija kad god postoji upit za e-poštu, slično Sakrij moju poštu. Dobijate onoliko pseudonima koliko želite, podešavanje je jednostavno, a ima i nekoliko drugih funkcija o kojima ću se kasnije pozabaviti.
Firefox Relay besplatne i plaćene alijas adrese
Tu je i Firefox Relay, koji ima besplatnu i plaćenu opciju. Besplatni vam daje samo 5 alijasa, dok plaćeni nivo ima neograničene adrese. To je 99 centi mjesečno, iako Firefox kaže da će ta cijena biti dostupna samo ograničeno vrijeme.
Takođe, proširenje pregledača koje će vam trebati da lako koristite Relay u upitima e-pošte nije dostupno u svim pregledačima. Konačno, morate imati ili kreirati Firefox nalog da biste ga koristili. To je dovoljno lako da se uradi, ali to je i dodatni korak koji možda nećete željeti da preduzmete kada se prijavljujete za uslugu koja bi trebalo da vam pomogne da izbjegnete odavanje podataka tokom podešavanja naloga.
Proton šifrovana usluga e-pošte
Konačno, Proton – koji je najpoznatiji po svojoj šifrovanoj usluzi e-pošte – sada nudi mogućnost kreiranja alias adresa e-pošte sa plaćenim planovima ProtonMail, koji počinju od 3,99 dolara mjesečno.
Najjeftinija opcija vam daje samo 10 alijasa, pa ako planirate da koristite drugu e-poštu za sve, to neće biti dovoljno.
Protonova poštanska usluga podrazumjevano omogućava zaštitu tragača i dostupna je sa besplatnim i plaćenim nivoima. Reći će vam koje je tragače blokirao i od koga su, dajući vam priliku da špijunirate kompanije koje vas špijuniraju.
Ali zaštita tragača dostupna je samo na Protonovoj web lokaciji. Proton kaže da uskoro stiže u mobilnu aplikaciju.
„Uradi sam“ podešavanje zaštite
Konačno, uvek možete da idete „uradi sam“ tako što ćete ući u podešavanja e-pošte i uvjeriti se da ste izabrali da ne preuzimate slike automatski.
U Gmail-u, na primjer, to možete da uradite tako što ćete otići na Podešavanja > Opšte > Slike > Pitaj prije prikazivanja spoljnih slika.
Loša strana ove metode je u tome što vaše e-poruce mogu izgledati kao more pokvarenih ikona slika, pošto ne blokirate samo tragače, već blokirate sve slike koje se nalaze izvana, čak i ako su savršeno bezopasne.
Posljednja napomena: Iako će ove usluge i tehnike sigurno donekle da zaštiti vašu privatnost, ništa nije sigurno. Ako su uz vašu pseudonim adresu e-pošte priložene bilo kakve informacije za identifikaciju — možda ste podesili nalog koristeći ga, a zatim naručili da se nešto isporuči na vašu pravu fizičku adresu koristeći vaše pravo ime — posredniku podataka neće biti teško da ga uskladi. Dok su blokatori tragača efikasni, uvijek postoji šansa da trgovci usluge praćenja koje koriste osmisliće još jedan način da vas prate putem elektronske pošte. A onda ćemo započeti ceo proces otkrivanja kako da blokiramo te tragače iznova.
(Vox)