Procesor je srce i mozak računara, pa je osiguravanje da se ne pregrije uvijek dobra ideja

 

Potpuno nov računar će raditi super glatko, ali s vremenom je normalno da počinje da usporava. Razlog tome mogu biti razni faktori, poput pogoršanja tvrdog diska ili datoteka koje preopterećuju sistemske procese, ili može biti znak da se računar pregrijava.

Pregrijavanje je jedan od razloga usporavanja računara, a ako želite pratiti rad računara, provjera temperature procesora (CPU) je jedan od načina da to učinite.

 

Provjerite temperaturu vašeg procesora pomoću Core Temp aplikacije

 

Core Temp je prilično korisna i besplatna aplikacija koju možete koristiti ako želite dobiti osnovnu ideju o tome kako dobro radi CPU i temperaturama koje dostiže. Imajte na umu da temperatura procesora može varirati zavisno od toga šta radite, gdje će očigledno intenzivniji zadaci povećati temperaturu u odnosu na to kada je u stanju mirovanja.

  1. Downloadujte i instalirajte Core Temp
  2. Tokom instalacionog procesa otkačite kvadratić koji je prikazan na slici ispod ukoliko ne želite instalirati dodatne aplikacije
  3. Nakon instalacije pokrenite Core Temp
Kako provjeriti temperaturu procesora - instalirajte Core Temp
Kako provjeriti temperaturu procesora – instalirajte Core Temp

Sada ćete vidjeti puno brojeva kada se aplikacija instalira i pokrene. Trebali biste vidjeti model CPU-a koji koristite i njegovu platformu i frekvenciju. Ispod nje vidjećete različita očitanja temperature.

Temperature procesora
Temperature procesora – mnogo brojki, šta li znače?

Da biste razumjeli očitanja pojasnićemo vam nekoliko pojmova:

TJ. Max – Ne brinite se zbog ovog broja. To je zato što je ovaj broj u osnovi najviša temperatura koju je proizvođač vašeg procesora ocijenio da je dobra za normalan rad. To znači da ako vidite da vaš CPU postiže temperature koje su blizu TJ. maksimalnog broja, tada biste se trebali malo zabrinuti jer bi to mogao biti znak pregrijavanja. Predloženo je da pri maksimalnom opterećenju vaše temperature procesora u idealnom slučaju budu 15-20 ° C ispod TJ. maksimalne vrijednosti.

Core (Jezgra) – Zavisno od toma koliko jezgara ima vaš procesor, ovaj broj će varirati, ali u osnovi će biti prikazana temperatura svake jezgre. Ako vidite razlike u temperaturama jezgri, normalno je sve dok opseg nije preširok. Neki potencijalni razlozi zašto neke jezgre rade na većim temperaturama od drugih su zato što su neke jezgre označene kao „primarne“ jezgre, što znači da se češće koriste.

Moguće je i da ste tokom postupka instalacije vašeg hladnjaka možda termičku pastu naneli neravnomerno ili pogrešno. U „nekim slučajevima“ bi ponovno ravnomjerno nanošenje termalne paste i postavljanje hladnjaka trebalo približiti temperature.

 

Koja je idealna temperatura procesora?

 

Što se tiče „idealnih“ temperatura, kao što smo rekli, maksimalna temperatura koju bi vaši CPU trebali raditi kada je pod maksimalnim opterećenjem trebala bi biti 15-20 ° C niža od TJ. Max vrijednosti. Međutim, idealna temperatura će se razlikovati od računara do računara. Na primjer, prenosni računari su loši u hlađenju u odnosu na radne površine, pa bi bilo očekivano i normalno da laptop radi na višim temperaturama od desk računara.

Takođe, to se razlikuje između računara, jer bi neki računari mogli koristiti jeftinije komponente za hlađenje, dok bi se drugi mogli odlučiti za skuplje sisteme kao što je recimo vodeno hlađenje koji bi očito imalo puno bolje rezultate.

 

Kako da rashladite vaš računar i spustite temperaturu procesora

 

Smanjite broj aplikacija koje rade u pozadini

Ako pokušavate da vaš računar radi što optimalnije i pod minimalnom količinom opterećenja, pokušajte smanjiti broj aplikacija koje imate u pozadini. Na primjer, ako igrate igru, možda bi bilo dobro zatvoriti nepotrebne pozadinske aplikacije poput web browsera, video plejera itd. Naravno, ako imate izuzetno snažnu opremu, ovo se možda ne odnosi na vas, ali za one s budžetskim računarom nije loša ideja smanjiti količinu pozadinskih procesa kako bi se smanjilo i opterećenje.

Prašina je neprijatelj br.1 – održavajte vaš računar čistim

Vremenom se prašina skuplja i može se nakupiti oko komponenata vašeg računara zbog čega će se početi grijati. Otvaranjem kućišta i pažljivim usisavanjem prašine ili izduvavanjem kompresovanim vazduhom oko ventilatora i ostalih komponenti može se uveliko sačuvati vaš računar i pomoći mu da radi što hladnije.

Zamjena termalne paste

Kao što smo ranije spomenuli, jedan od razloga zašto neka očitanja temperature pokazuju da jedna jezgra radi vruće od druge. To je najvjerovatnije posljedica nepravilne primjene termalne paste. Međutim, u isto vrijeme, ako već godinama koristite svoj računar, možda ne bi bilo loše zamijeniti termalnu pastu koja je vjerovatno već presušila. Naročito ako je ranije nanesena termalna pasta lošijeg kvaliteta. Pročitajte ovdje kako da pravilno nanesete termalnu pastu na procesor.

Zamijenite hladnjak (Cooler)

Osnovni CPU hladnjak koji ste dobili s računarom dovoljno je dobar da posao obavite, ali nije nužno i najbolji. Ako ustanovite da se vaš računar pregrijava ili je vreliji nego što biste željeli, možda je vrijeme za nadogradnju kulera. Postoji puno nezavisnih proizvođača i modela hladnjaka za procesore koji rade puno bolji posao održavajući vaš CPU hladnim.