Automobili često učestvuju u manjim ili većim saobraćajnim nezgodama, ali ozbiljno oštećeno vozilo može biti opasno za vožnju. Čak i ako se oštećeni automobil popravi, nedostaci se mogu pojaviti tek nakon određenog vremena. Pošto su takva vozila manje poželjna na tržištu polovnih automobila, nepošteni prodavci često pokušavaju da sakriju činjenicu o nesreći.

Prema statistici kompanije za podatke o automobilima carVertical, ove godine je 38,12% svih vozila provjerenih na platformi u Srbiji imalo neku vrstu oštećenja. Pošto ne utiče svaki tip oštećenja na ponašanje i bezbjednost automobila, eksperti iz kompanije su sproveli studiju kako bi utvrdili kolika je vjerovatnoća za kupovinu teško oštećenog vozila.

 

Popravka teško oštećenog automobila obično se ne isplati

 

carVertical banner - sponsored

Studija kompanije carVertical otkriva da je 1% svih oštećenih automobila provjerenih u Srbiji učestvovalo u teškoj saobraćajnoj nesreći između 2020. i 2024. godine. Saobraćajna nesreća se svrstava u tešku ako je šteta veća od polovine vrijednosti vozila. Ako polovina vrijednosti automobila ekonomske klase dostiže do 10.000 evra, šteta na ozbiljno oštećenom luksuznom automobilu može se mjeriti i desetinama hiljada evra.

Od svih automobila sa evidencijom oštećenja na carVertical-u u Srbiji, 91,4% njih je imalo oštećenja u iznosu od 20% vrijednosti automobila ili manje. Iako je rizik od kupovine prethodno teško oštećenog automobila mali, kupovina takvog vozila može dovesti do velikih problema. Čim se pojave nedostaci, jednostavno ne vrijedi popravljati takav automobil.

„Nakon što oštete automobil, vozači često uzimaju isplatu od osiguranja, jeftino ga popravljaju i prodaju. Nažalost, takav automobil može da donese znatne finansijske gubitke novom vlasniku. Bitno je naglasiti i da vožnja takvog automobila može predstavljati opasnost“, navodi Matas Buzelis, stručnjak za automobile iz kompanije carVertical.

 

Kako prepoznati teško oštećen automobil

 

Čak i ako je automobil ozbiljno oštećen u saobraćajnoj nesreći, to ne znači nužno da ga treba poslati na otpad. Vozilo popravljeno na odgovarajući način u ovlaštenom servisu može se i dalje voziti. Međutim, svaki slučaj treba procijeniti pojedinačno kako bi se utvrdilo da li vrijedi popravljati oštećeno vozilo.

Neravnomjerno trošenje guma je jedan od najupadljivijih znakova koji ukazuju na prethodna oštećenja. Tokom probne vožnje, takođe treba provjeriti da li automobil drži pravac, kao i da ne vuče na jednu stranu. Za vrijeme vožnje, trebalo bi da isključite muziku i obratite pažnju na bilo kakve neobične zvukove motora i vješanja.

Da bi utvrdili da li je automobil bio oštećen u prošlosti, vozačima se savjetuje da provjere njegovu istoriju koristeći carVertical. Ove informacije će otkriti šta je oštećeno, kao i obim štete. Izvještaj o istoriji vozila može poslužiti i kao vrijedan alat za pregovaranje, jer omogućava kupcima da pokažu prodavcu istoriju oštećenja vozila i postignu bolju cijenu. Ponekad se dešava da je automobil učestvovao u saobraćajnoj nesreći prije mnogo godina i promijenio vlasnika nekoliko puta od tada, tako da neki prodavci ne znaju cijelu istoriju vozila.

„Izvještaj o istoriji vozila pruža detaljne informacije o oštećenim dijelovima vozila i procijenjenim troškovima popravke. Te informacije se mogu podijeliti sa servisnim centrom kako bi mehaničari mogli pažljivo da pregledaju kako su ti dijelovi popravljeni,“ objašnjava Buzelis.

 

Uvozni automobili su najrizičniji

 

Automobili uvezeni u Srbiju iz inostranstva nose dodatne rizike. Često se uvoze u zemlju nakon teških saobraćajnih nesreća, pa se jeftino popravljaju i prodaju kao da nemaju nikakve nedostatke.

Njemačka je najveće izvozno tržište automobila u Evropi, a vozila se otpremaju širom kontinenta. Prema podacima carVertical-a, 5,2% oštećenih automobila u Njemačkoj imalo je štetu koja je prelazila 50% njihove vrijednosti, što pokazuje da 1 od 20 automobila može da izazove probleme novim vlasnicima. U Švedskoj je procenat takvih vozila bio 2,5%, u Italiji 4,8%, a u Španiji 2,5%.

U Njemačkoj je 71,7% automobila sa evidencijom oštećenja pretrpjelo štetu u iznosu od 20% vrijednosti ili manje, u Švedskoj – 83,5%, u Italiji – 79,5%, a u Španiji – 85,6%. Iako većinu čine automobili sa manjom prošlom štetom, stvarni brojevi bi mogli da se razlikuju zbog nepoštenih prodavaca koji kriju činjenicu o nesreći.

 

Metodologija

 

Studija carVertical-a je sprovedena analizom izvještaja o istoriji vozila koje su korisnici kompanije kupili u posljednje četiri godine, od 2020. do 2024. Stručnjaci za podatke iz ove kompanije izračunali su procenat vozila koja su pretrpjela štetu do 10% vrijednosti, 10–20%, 20–30% i tako dalje. Automobil se smatra teško oštećenim ako vrijednost štete premašuje 50% njegove vrijednosti.

carVertical posluje u 28 država i prikuplja podatke iz 900+ globalnih baza podataka, kao što su registri organa za sprovođenje zakona, državni i regionalni registri, finansijske institucije i oglasi. Obradom miliona izvještaja o istoriji vozila godišnje, ova kompanija je u stanju da prepozna trendove i ponudi sveobuhvatne prognoze i jedinstveni uvid u tržište polovnih automobila.