U najnovijem Kantar BrandZ izvještaju, koji rangira 100 najvrijednijih kompanija, AMD je zauzeo značajnu poziciju – 41. mjesto, dok je Intel bio 48. Apple je zauzeo prvo mjesto, dok je Nvidia ostvarila značajan uspjeh na šestom mjestu.
Ovaj članak istražuje kako su se ove rang liste formirale, šta to znači za budućnost AMD-a i Intela, i zašto čitava PC i server industrija može biti suočena sa kritičnim problemima.
Kako su AMD i Intel došli do svojih trenutnih rangiranja
Impresivno priznanje za AMD je rezultat godina strateškog napora. Marketinške inicijative Denisa Kartera iz 1990-ih igrale su ključnu ulogu u oblikovanju percepcije brendova. Za razliku od Apple-a pod vođstvom Stivea Džobsa, mnoge tehnološke kompanije, uključujući Intel i AMD, često zanemaruju ulaganje u marketing, često postavljajući inženjere na pozicije direktora marketinga bez neophodnog marketinškog znanja.
Marketing snaga Intela značajno je ojačana ikoničnom kampanjom Intel Inside, koja je uveliko poboljšala vrijednost brenda. Top rangiranje Apple-a direktno se povezuje sa njegovim tržišnim uspjehom, zahvaljujući snažnim marketinškim strategijama.
AMD, koji tradicionalno nije poznat po marketinškoj moći, postigao je uspjeh pod vođstvom CEO-a Lise Su. Kompanija je fokusirana na pružanje visokokvalitetnih proizvoda i strateške akvizicije, naročito u oblasti vještačke inteligencije, što joj je pomoglo da suzi konkurentski razmak sa Nvidiom.
Opadanje vrijednosti brenda Intela
Pad vrijednosti brenda Intela može se pripisati nedovoljnom finansiranju i nedostatku fokusa na marketing sastojaka. Brendovi poput Qualcomma i AMD-a suočavaju se sa sličnim izazovima. Qualcomm, rangiran na 40. mjestu, koristi prednosti efektivnog marketinga svog Snapdragon brenda i novih PC ponuda.
Izazovi sa fondovima za razvoj tržišta (MDF)
Značajan problem koji utiče na Intel i druge brendove je neefikasna upotreba fondova za razvoj tržišta (MDF). Prvobitno namijenjeni podršci OEM-ima u marketingu proizvoda sa komponentama dobavljača, MDF programi su postali manje efikasni. OEM-i su počeli da koriste ove fondove za povećanje svojih marži umjesto za prave marketinške aktivnosti, što je dovelo do smanjene razmatranja brenda i generisanja potražnje za kompanije kao što je Intel.
Uprkos velikim ulaganjima Intela u MDF programe, sredstva se ne koriste onako kako je planirano. Ova loša alokacija resursa otežava Intelovu sposobnost da generiše potražnju i očuva vrijednost svog brenda.
Potrebna revitalizacija marketinga
Trenutna situacija sa Intel Inside naglašava važnost strateškog ulaganja u marketing. Opadanje Intel Inside služi kao podsjetnik na rizike povezane sa zapostavljanjem upravljanja brendom. Da bi povratio svoju prestižnu poziciju, Intel treba da oživi svoje marketinške strategije i fokusira se na izgradnju vrijednosti brenda.
Širi uticaj na tehnološku industriju
Izazovi sa kojima se suočavaju Intel i AMD odražavaju širi trend u tehnološkoj industriji. Dell je, na primjer, napredovao na 81. mesto, dok drugi veliki igrači kao što su Lenovo, HP i HPE nisu ušli u top 100. Sličan trend se može vidjeti i u automobilskoj industriji, gdje je Tesla jedina američka automobilska kompanija koja je ušla u top 100, na 26. mestu, što naglašava sveprisutan uticaj nedovoljnog marketinga.
Pogled u budućnost
Da bi kompanije uspjevale, moraju prioritetno i adekvatno ulagati u svoje marketinške napore. Trenutno stanje Intel Inside ističe posljedice zanemarivanja upravljanja brendom. Dok Nvidia, Qualcomm i AMD nastavljaju da demonstriraju uspješnu realizaciju i marketinške rezultate, nadajmo se da će Intel ponovo otkriti fokus na marketing i povratiti svoju reputaciju kao simbol kvaliteta.
U međuvremenu, čestitke Nvidiji, Qualcomm-u i AMD-u na njihovim impresivnim postignućima i uspješnoj performansi brenda!
(IT mixer)