Vazduhoplovne snage Kine spremaju se da zvanično predstave svoj novi stelt lovac J-35A, značajan dodatak vojnoj moći zemlje u stalnom usponu. Ova dugo očekivana premijera će se odigrati na predstojećem aeromitingu u gradu Džuhaju na jugu Kine, pružajući prvi javni uvid u napredni avion koji naglašava kinesku ambiciju da parira vazdušnim sposobnostima Sjedinjenih Američkih Država.
Premijera stelt lovca J-35A na aeromitingu u Džuhaju
Zvanična fotografija J-35A objavljena je na konferenciji za medije u utorak, što je podgrijalo interesovanje uoči premijere na aeromitingu koji će se održati od 12. do 17. novembra. Kao dio strategije modernizacije svoje vojske, J-35A demonstrira kinesku posvećenost jačanju svoje vazdušne snage, posebno u domenu stelt tehnologije. Očekuje se da će ovaj lovac ojačati kineske vazdušne borbene sposobnosti u kontekstu njihovih težnji da ojačaju regionalni uticaj.
J-35A je prvenstveno dizajniran za vazdušne borbe, ali je sposoban i za vazdušno-kopnene napade, navode kineski vojni izvori. Analitičari smatraju da uvođenje J-35A može učiniti Kinu jedinom zemljom, osim Sjedinjenih Država, koja raspolaže sa dva različita tipa stelt lovaca, čime se značajno povećava njena operativna raznolikost i borbena moć.
Rast kineskog programa stelt lovaca
J-35A pridružuje se kineskom J-20 stelt lovcu, koji je ušao u službu 2017. godine. Stelt lovci, poznati po svojoj sposobnosti da izbegnu radarske sisteme, omogućavaju pilotima da izvršavaju misije uz minimalan rizik od otkrivanja i presretanja, čime Kini pružaju stratešku prednost u stelt operacijama. Prema mišljenju vojnog stručnjaka Li Li, J-35A je verovatno osmišljen kao multifunkcionalni avion koji bi u budućnosti mogao služiti i za kopnene i za nosače aviona, što bi značajno ojačalo kineske sposobnosti u vazdušnim i pomorskim borbama.
Ovo predstavljanje stiže usred izveštaja kompanije Jane’s, globalne obaveštajne firme, o nedavnom jačanju kineskih frontalnih komandnih jedinica dodatnim J-20 lovcima. Između jula 2023. i juna 2024. godine, Narodnooslobodilačka armija (NOA) je, prema ovom izveštaju, nabavila više od 70 novih J-20 aviona, čime je broj letelica u operativnoj floti porastao na približno 195.
J-35A stelt lovac: dizajn i sposobnosti
J-35A je u razvoju više od decenije, a prvi test let je obavljen 2021. godine. Vojni analitičari vjeruju da ova verzija J-35A, koja će uskoro biti spremna za serijsku proizvodnju, uključuje poboljšane motore i napredniji dizajn. Karl Šuster, bivši zvaničnik Pacifičke komande SAD, naveo je da bi J-35A mogao služiti u okviru kineske mornarice, potencijalno poboljšavajući sposobnosti Kine u pomorskim vazdušnim borbama.
Optužbe o krađi tehnologije i odgovor Kine
Napredak Kine u stelt tehnologiji nije prošao bez kontroverzi. Pojavile su se optužbe da je tehnologija za stelt lovce razvijena pomoću ukradenih američkih dizajna. Godine 2015, nemački magazin Špigel objavio je dokumente iz afere sa uzbunjivačem Edvardom Snoudenom, koji su navodno pokazali zabrinutost SAD zbog moguće kineske krađe tehnologije. Peking je stalno poricao ove optužbe, tvrdeći da su J-35A i druga vojna dostignuća rezultat nezavisne kineske inovacije.
Pregled kineskih vojnih inovacija
Pored J-35A, na aeromitingu u Džuhaju biće prikazane i druge napredne kineske vojne tehnologije, uključujući sistem površinsko-vazdušnih raketa H-19 i nove bespilotne letelice za izviđanje i napad, prema pukovniku Niu Venbou iz vazduhoplovnog odeljenja za opremu. Međunarodni učesnici, uključujući ruski stelt lovac Su-57 i opremu iz 49 različitih zemalja i regiona, takođe će biti prisutni, što naglašava globalni značaj ovog događaja.
Kako se bliži aeromiting u Džuhaju, globalna pažnja je usmjerena na sve snažniji arsenal kineske vojske i njen potencijal da oblikuje regionalnu i globalnu dinamiku moći. Uz predstavljanje J-35A, Kina signalizira svoju nameru da parira američkim vazdušnim sposobnostima, obeležavajući ključni trenutak u razvoju vojne avijacije.
(Izvor: CNN)