Kina je ostvarila značajan napredak u istraživanju svemira uspješnim testiranjem prototipa naduvavajućeg svemirskog modula u orbiti. Testiranje je sprovedeno na svemirskoj letjelici Šijijan-19, koja je provela dvije sedmice u niskoj Zemljinoj orbiti prije povratka na Zemlju u oktobru 2024. Ova inovativna tehnologija mogla bi revolucionirati dizajn svemirskih stanica i međuplanetarnih misija.

 

Ključni detalji testiranja naduvavajućeg svemirskog modula

 

Tokom misije, naduvavajući modul je prošao kroz detaljna ispitivanja, uključujući:

  • Testove naduvavanja i pritiska radi provjere strukturne čvrstoće.
  • Ispitivanja termalne stabilnosti kako bi se osigurala otpornost u surovim svemirskim uslovima.
  • Demonstraciju funkcionalnosti u stvarnim orbitalnim uslovima.

Ova testiranja potvrđuju potencijal naduvavajućih modula za buduće svemirske stanice, poput kineske Tjangong svemirske stanice, ali i za daleke misije.

 

Prednosti naduvavajućih svemirskih modula

 

Naduvavajući moduli nude brojne prednosti, uključujući:

  • Kompaktnost prilikom lansiranja: Moduli se mogu sklopiti radi uštede prostora na raketama.
  • Proširenje u orbiti: Jednom raspoređeni, moduli se šire i pružaju veći prostor za habitalne ili funkcionalne potrebe.
  • Smanjenje troškova: Manja težina i veličina pri lansiranju smanjuju transportne troškove.

Prototip je izrađen od naprednih fleksibilnih materijala, što ga čini idealnim za orbitalnu primjenu, iako nije prilagođen za povratak kroz Zemljinu atmosferu.

 

Pregled misije Šijijan-19

 

Svemirska letjelica Šijijan-19 lansirana je u septembru 2024. godine raketom Dugi marš-2D iz kosmodroma Zijuan. Pored kineskog tereta, prevozila je i eksperimentalnu opremu iz pet drugih zemalja, uključujući Tajland i Pakistan. Letjelica, teška 3,5 tona, uspješno je vratila svu opremu na Zemlju u odličnom stanju, čime je misija uspješno okončana.

 

Budućnost istraživanja svemira

 

Razvoj naduvavajuće svemirske tehnologije u Kini predstavlja veliki korak naprijed za održivo istraživanje svemira. Kineska akademija svemirske tehnologije (CAST) planira razviti verzije sa solarnim napajanjem, koje će omogućiti duže i raznovrsnije primjene u orbiti i za međuplanetarne misije.

Ovo dostignuće naglašava rastuće liderstvo Kine u oblasti svemirske tehnologije i njenu posvećenost unapređenju inovativnih rješenja za budućnost istraživanja svemira.

Za više informacija o napretku Kine u svemiru, pratite IT mixer.