Kineske tehnološke kompanije gomilaju HBM čipove od kompanije Samsung u očekivanju novih američkih ograničenja izvoza

 

Kineski tehnološki giganti, uključujući Huawei i Baidu, zajedno s raznim startapima, u sve većoj mjeri gomilaju čipove – poluprovodnike s visokom propusnom memorijom (HBM) od Samsung Electronics-a. Ovaj nagli porast kupovina potaknut je očekivanjima novih američkih ograničenja izvoza usmjerenih na kinesku industriju poluprovodnika, prema informacijama iz tri izvora.

Od početka ove godine, ove kompanije su ubrzale nabavku HBM čipova sposobnih za vještačku inteligenciju, što je dovelo do toga da Kina čini otprilike 30% prihoda Samsungovih HBM čipova u prvoj polovini 2024. godine, kako je otkrio jedan izvor.

Ovaj trend ukazuje na odlučnost Kine da održi svoj tehnološki napredak uprkos rastućim trgovinskim tenzijama sa Sjedinjenim Američkim Državama i drugim zapadnim zemljama. Takođe, ukazuje na širi uticaj tih tenzija na globalni lanac snabdjevanja poluprovodnicima.

Izvještaji od prošle sedmice navode da američke vlasti pripremaju paket kontrole izvoza koji će biti predstavljen ovog mjeseca. Očekuje se da će ovaj paket uključivati nova ograničenja za isporuke kineskoj industriji poluprovodnika, s posebnim ograničenjima koja će vjerovatno ciljati pristup čipovima s visokom propusnom memorijom. Ministarstvo trgovine SAD-a odbilo je da komentariše detalje, ali je naglasilo svoje stalne napore da zaštiti nacionalnu bezbjednost SAD-a i tehnološke interese putem ažuriranih kontrola izvoza.

Detalji predloženih HBM ograničenja i njihov potencijalni uticaj na Kinu ostaju nejasni.

 

Važnost HBM čipova

 

HBM čipovi igraju ključnu ulogu u razvoju naprednih procesora, kao što su Nvidia grafičke jedinice, koje su esencijalne za generativne AI zadatke.

Trenutno, samo tri glavne kompanije proizvode HBM čipove: južnokorejske kompanije SK Hynix i Samsung, te američka kompanija Micron Technology.

Kineska potražnja je uglavnom fokusirana na model HBM2E, koji je dvije generacije iza najnaprednije verzije HBM3E, prema izvorima koji su upoznati sa interesovanjem Kine za poluprovodnike. Globalni procvat vještačke inteligencije doveo je do nestašice najnaprednijih HBM čipova.

Iako je teško procijeniti tačan obim ili vrijednost HBM čipova koji se gomilaju u Kini, različite firme, od proizvođača satelita do tehnoloških kompanija kao što je Tencent, kupuju ih, prema izvorima. Jedan od izvora naveo je da je startap za dizajn čipova Haawking nedavno naručio HBM čipove od Samsunga.

Huawei, s druge strane, koristi Samsungove HBM2E poluprovodnike za proizvodnju svog naprednog Ascend AI čipa, naveo je jedan izvor.

Samsung i SK Hynix odbili su da komentarišu ovu temu, dok Micron, Baidu, Huawei, Tencent i Haawking nisu odgovorili na zahtjeve za komentar. Izvori su zatražili anonimnost zbog osjetljive prirode teme.

 

Samsung suočen s izazovima protiv HBM konkurenata

 

Kineske kompanije su ostvarile određeni napredak u proizvodnji HBM čipova, pri čemu se Huawei i proizvođač memorijskih čipova CXMT fokusiraju na razvoj HBM2 čipova, koji su tri generacije iza modela HBM3E. Međutim, ovi napori bi mogli biti ometeni predstojećim američkim regulativama.

Ograničenja prodaje HBM čipova Kini mogla bi više pogoditi Samsung nego njegove ključne rivale, koji su manje zavisni od kineskog tržišta, prema izvorima koji su informisani o situaciji.

Micron je već prestao da prodaje svoje HBM proizvode Kini od prošle godine, dok se SK Hynix, čiji glavni kupci uključuju Nvidia, fokusira na proizvodnju naprednih HBM čipova. SK Hynix je ranije ove godine najavio da prilagođava svoju proizvodnju kako bi proširio kapacitet za HBM3E, s tim da su njegovi HBM čipovi u potpunosti rasprodani za 2024. godinu i gotovo rasprodani za 2025. godinu.