Sajber kriminalci koriste lažne oglase za posao kako bi ciljali korisnike kriptovaluta, ubacujući zlonamjerni softver za pristup sistemima svojih žrtava i krađu sredstava. Poznati stručnjak za bezbjednost Web3, Tejlor Monahan (Taylor Monahan), poznata na X platformi kao @tayvano_, upozorila je na ovu rastuću prijetnju i pozvala tražioce posla na oprez.

 

LinkedIn i druge platforme na meti prevaranata

 

Prema Monahanovoj, prevaranti operišu na profesionalnim mrežama poput LinkedIna, predstavljajući se kao regruteri za visoke pozicije. Jedan lažni oglas za posao, koji je podijelila Monahanova, nudio je poziciju „Business Development Lead“ u izmišljenoj kompaniji pod nazivom „Halliday.“ Da bi privukli kandidate, oglas je obećavao godišnju platu u rasponu od 300.000 dolara (približno 256.000 KM) do 350.000 dolara (približno 299.000 KM).

 

Kako funkcioniše prevara

 

Prevaranti namamljuju žrtve tražeći od njih da odgovore na pitanja za intervju, a zatim da snime video odgovore. Kada korisnici kliknu na dugme „Zatraži pristup kameri“, pojavljuje se poruka koja traži da riješe navodni problem s kamerom ili mikrofonom.

Monahan objašnjava: „Kada pratite te upute, Chrome će vas pozvati da ažurirate ili ponovo pokrenete sistem kako biste ‘popravili problem.’ To je trik osmišljen da instalira zlonamjerni softver. Prevaranti provode cijele dane pokušavajući vas natjerati da kopirate, zalijepite ili pokrenete štetan kod. Ako nasjednete, vaš sistem će biti kompromitovan.“

Snimak ekrana koji je Monahan podijelila pokazuje obmanjujuću poruku o grešci pod naslovom „Pristup vašoj kameri ili mikrofonu je trenutno blokiran.“ Upute se razlikuju u zavisnosti od operativnog sistema žrtve – Mac, Windows ili Linux.

 

Posljedice prevare

 

Jednom kada se instalira, zlonamjerni softver omogućava prevarantima pristup uređaju žrtve, čime dobijaju mogućnost infiltracije u kripto novčanike i krađe sredstava. Ovi napadi naglašavaju sve veću sofisticiranost sajber kriminalaca koji ciljaju korisnike kriptovaluta.

Nedavni izvještaj FBI-ja ukazuje na to da prevaranti s kriptovalutama usavršavaju svoje taktike kako bi lakše identifikovali i iskoristili žrtve. U julu, Odjeljenje za finansijske institucije države Vašington (DFI) otkrilo je da su prevaranti glumili profesore na platformama poput Facebook-a, WhatsApp-a i Telegrama kako bi obmanuli korisnike.

 

Kako se zaštititi od prevara s kriptovalutama

 

  1. Provjerite oglase za posao: Dvaput provjerite profile regrutera i oglase na platformama poput LinkedIna. Potražite zvanične stranice kompanija i potvrdite autentičnost oglasa putem pouzdanih izvora.
  2. Budite oprezni s zahtjevima za pristup: Izbjegavajte klikanje na sumnjive linkove ili davanje pristupa kameri, mikrofonu ili sistemu.
  3. Ostanite informisani: Pratite pouzdane stručnjake poput Tejlor Monahan za najnovija upozorenja o prijetnjama.
  4. Koristite bezbjednosne alate: Instalirajte antivirusni softver i redovno ažurirajte operativni sistem i pretraživač kako biste se zaštitili od zlonamjernog softvera.

 

Zajednički napori u borbi protiv prevara

 

Lideri u industriji kriptovaluta pojačavaju upozorenja kako bi zaštitili korisnike. Ranije ove godine, suosnivač Binance-a Yi He upozorio je na prevaru na X platformi, gdje su prevaranti koristili njegov identitet za promociju lažnog kripto tokena.

Dok prevaranti nastavljaju razvijati svoje taktike, korisnici kriptovaluta moraju ostati oprezni i proaktivni u zaštiti svojih sredstava. Informisanost i skeptičnost prema neobičnim ponudama mogu značajno smanjiti rizik od prevara.

Ostanite bezbjedni, informisani i čuvajte svoje kriptovalute i naravno pratite IT mixer.