Prevaranti koriste razne digitalne kanale, uključujući e-poštu, SMS poruke, zlonamjerne oglase i sumnjive web stranice, kako bi ciljali nesumnjive osobe.

Nedavno se ponovo pojavila prevara koja je gotovo pala u zaborav, a koja je posebno usmjerena na korisnike u Srbiji putem lažnih poštanskih obavještenja.

 

Šta trebate znati o prevari s lažnim poštanskim porukama u Srbiji

 

Početkom 2023. godine, mnogi korisnici u Srbiji počeli su primati obmanjujuće SMS poruke u kojima se tvrdilo da se njihovi paketi nalaze u skladištu. Poruke su sugerisale da se paketi ne mogu dostaviti dok primalac ne potvrdi adresu i ne plati dodatne troškove. Ove lažne poruke uključivale su poveznicu na lažnu DHL web stranicu i dugme „Plati porez“, koje je tražilo uplatu od 117,26 dinara.

Nažalost, ova prevara se ponovo pojavljuje, a nove poruke stižu s različitih telefonskih brojeva. Jedna od takvih poruka glasi: „Pošta Srbije: Vaš paket je stigao u skladište, ali ne može biti isporučen zbog nepotpune adrese.“ Poruka zatim poziva primaoca da ažurira svoje podatke o dostavi i plati naknadu za lakšu isporuku. Ponuđen je link za unos izmjena.

Druga verzija prevare glasi: „Podsjetnik e-pošte: Proizvod je stigao u centralizirano skladište i ne može biti isporučen zbog netačnih informacija.“

 

Zašto ljudi nasjedaju na ovu prevaru

 

Neki od onih koji su primili ove poruke zaista su očekivali paket, što ih je učinilo podložnijim prevari. Iako poruke sadrže sumnjive elemente — kao što je jedna koja završava riječima „Želim ti srećan život“ — oni koji s nestrpljenjem očekuju dostavu mogu kliknuti na link bez da detaljno pročitaju poruku.

 

Kako prepoznati i izbjeći SMS prevare

 

Ove SMS prevare često koriste skraćene URL-ove (poput qrco.de) kako bi sakrile stvarnu destinaciju linka. Takođe, broj pošiljatelja može biti neobičan ili skriven, ponekad prikazujući generičko ime poput „Dostava“. Broj telefona može sadržavati prefiks države koji nije iz očekivanog područja, poput +235 ili +1442.

Da biste se zaštitili od ovih prevara:

  1. Pažljivo pročitajte sve poruke koje primite prije nego što kliknete na bilo koju poveznicu.
  2. Izbjegavajte klikanje na sumnjive linkove, posebno ako vam se poruka čini neočekivanom ili sadrži neuobičajen jezik.
  3. Provjerite broj pošiljatelja i URL zbog nepravilnosti, kao što su nepoznati prefiksi država ili skraćeni linkovi.

Prevaranti postaju sve sofisticiraniji, što znači da je ključno ostati oprezan. Ako primite neočekivanu poruku o paketu, odvojite vrijeme da provjerite njenu autentičnost. Informisanjem i oprezom možete se zaštititi od ovih obmanjujućih šema.

(IT mixer)