Matične ćelije poznate su po svojoj jedinstvenoj sposobnosti da se množe i transformišu u različite vrste ćelija. Međutim, istraživači sa klinike Mayo na Floridi otkrili su još jednu fascinantnu činjenicu: ove „supermoći“ postaju još izraženije kada matične ćelije rastu u svemirskim uslovima.

Studija objavljena u časopisu NPJ Microgravity pokazala je da mikrogravitaciono okruženje dodatno pojačava regenerativne sposobnosti matičnih ćelija. Ovi rezultati dobijeni su iz eksperimenata sprovedenih na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).

 

Shematski prikaz uzgoja matičnih ćelija na Međunarodnoj svemirskoj postaji i njihov povratak na Zemlju (Foto: Mayo Clinic)
Shematski prikaz uzgoja matičnih ćelija na Međunarodnoj svemirskoj postaji i njihov povratak na Zemlju (Foto: Mayo Clinic)

 

Istraživači su se fokusirali na odrasle matične ćelije, koje imaju ograničenu sposobnost deljenja i transformacije u poređenju sa embrionalnim matičnim ćelijama. Obično se ove ćelije uzgajaju van tela, ali taj proces je složen, dugotrajan i skup. Međutim, svemirske laboratorije, poput one na ISS-u, mogle bi da ponude rešenje za ove izazove.

Testiranja različitih vrsta matičnih ćelija u svemiru donela su ohrabrujuće rezultate. Na primer, mezenhimalne matične ćelije (MSC) pokazale su bolju regulaciju imunoloških odgovora i efikasnije smanjenje upala kada se uzgajaju u mikrogravitaciji. Neke vrste ćelija u takvim uslovima brže se šire i stabilnije se repliciraju, čak i nakon povratka na Zemlju. Ovi rezultati ukazuju na ogroman potencijal, tvrde naučnici.

„Svemirsko okruženje podstiče rast matičnih ćelija i omogućava im prirodniji trodimenzionalni razvoj, sličan načinu na koji rastu u ljudskom telu“, objašnjavaju istraživači. Veruju da će matične ćelije uzgojene u svemiru igrati ključnu ulogu u lečenju bolesti povezanih sa starenjem, uključujući moždane udare, rak i neurodegenerativna oboljenja kao što je demencija.

(Buh.hr)