Mercedes-Benz je objavio da je njihov električni konceptni automobil, Vision EQXX, uspješno završio test dugog dometa sa preko 1000 prijeđenih kilometara na samo jednom punjenju baterije
Domet Mercedes Vision EQXX električnog automobilas sa preko 1000 kilometara u stvarnim uslovima na putu je jedna od najdužih udaljenosti koju je prešlo neko električno vozilo s jednim punjenjem baterije.
Putovanje se odvijalo kroz nekoliko evropskih gradova, počevši u Njemačkoj, preko Švajcarske i Italije, a konačno odredište je bio lučki grad Kasis u blizini Marselja na jugu Francuske. Temperature su se kretale od 3 do 18 stepeni Celzijusa, a vozilo je putovalo prosječnom brzinom od 86 kilometara na sat.
Pređena udaljenost bila je „preko“ 1000 kilometara, tvrde iz Mercedes-Benza, a to je zapravo više nego dvostruko veći domet većine trenutno dostupnih električnih vozila. Prema Mercedesu, stanje napunjenosti Vision EQXX po dolasku bilo je oko 15 posto, ostavljajući još oko 140 kilometara mogućeg dometa. Prosječna potrošnja bila je rekordno niska i iznosila je 8,7 kWh na 100 kilometara.
Mercedes je prvi put predstavio Vision EQXX ranije ove godine kao prvenstveno eksperiment djelotvornosti baterije. Sa svojim sportskim izgledom i uglađenim, futurističkim dizajnom, konceptni automobil će vjerojatno da posluži kao osnova za serijski automobil koji bi mogao da bude konkurent drugim luksuznim električnim vozilima kao što su Porše Tajcan, Audi E-tron GT i Tesla Rodster.
Test dometa u stvarnom svijetu je pokazao prednosti Mercedesa, koji je ranije tvrdio da će Vision EQXX trošiti energiju po stopi od 10 kWh na 100 kilometara, odnosno da će moći prijeći više od 10 kilometara po kWh. Ti su se testovi zasnivali na simulaciji saobraćajnih uslova u stvarnom svijetu, procjeni koju je Vision EQXX nadmašio u stvarnim uslovima na putu.
Tehnološka poboljšanja biće integrisana u buduća serijska vozila
U to vrijeme, Mercedes je rekao da je superiorna ponuda modela Vision EQXX potpuno realistična i da će mnoga njegova tehnološka poboljšanja biti integrisana u buduća serijska vozila kroz Mercedes-Benz modularnu arhitekturu. Rezultati testova u stvarnom svijetu poslužiće sad za potkrijepljenje tih tvrdnji.
Naravno, procjena dometa je još uvijek samo to: procjena. Na Agenciji za zaštitu okoline u SAD-u, kao i na evropskom svjetskom harmoniziranom postupku ispitivanja lakih vozila (WLTP), ovisiće da nezavisno sertifikuju bilo koji raspon električnih vozila. Većina električnih vozila na današnjem tržištu ima domet između 320 i 480 kilometara, dok neki raniji modeli imaju i manji domet od toga. Najnovija generacija električnih vozila ima domet od 400 do 480 kilometara.
Ipak domet električnih vozila vrlo je subjektivna stvar. Čak je i sistem ocjenjivanja EPA-e namijenjen samo predstavljanju dijela mogućnosti pod specifičnim uslovima procesa testiranja. Obično isključuje faktore poput strmog penjanja uzbrdo i utiecaja hladnog vremena, koje može da istroši bateriju vozila mnogo brže nego pri vožnji po ravnim površinama ili po toplijem vremenu.
Ono što svakako ide u prilog Mercedesu jest da nisu napravili svoj test dometa ni u čemu što bi nalikovalo savršenim uslovima na putu. Ruta je uključivala niz strmih, planinskih ruta, kao i građevinske radove i druge opasnosti. Širok raspon temperatura, od hladnog planinskog vazduha do umjerenijih uslova, pomogao je da pokaže performanse Vision EQXX-a u raznim postavkama. Vozilo nije međutim naišlo na snijeg ili bilo kakve uslove smrzavanja, za koje je poznato da isisavaju energiju iz EV baterije.
(The Verge)
Dopada vam se IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.