Iako već mjesecima služi za prevoz putnika na kratkotrajna putovanja u bestežinskom stanju, raketa „Nju šepard“ ovoga je puta letjela bez posade i doživjela katastrofu
U ponedjeljak, 12. septembra, svemirska kompanija „Blu oridžin“ , vlasnika Džefa Bezosa, još jednom lansirala svoju suborbitalnu raketu Nju šepard. Bilo je to plaćeno lansiranje, koje je trebalo do ivice svemira da ponese čak 36 različitih komada tereta – naučnih eksperimenata, koje su razvile razne kompanije, studenti, pa čak i NASA. Dva od njih čak su bili postavljeni s vanjske strane rakete.
Misija NS-23 bila je nekoliko puta odgađana zbog nepovoljnih meteoroloških uvjeta, da bi napokon dobila datum lansiranja oko dvije sedmice nakon prvog planiranog termina. Minut poslije polijetanja, na oko osam kilometara iznad zemlje videlo se da su planuli motori i da je aktiviran motorni sistem kapsule koji je letjelicu odbacio od rakete prije nego što se padobranom neoštećena vratila na zemlju. Ona se dogodila otprilike u vrijeme leta poznato kao Max Q, kada raketa doživljava najveći aerodinamički pritisak
Osnovni, i jedini, stepen rakete eksplodirao je, što je aktiviralo sistem za spašavanje u hitnim situacijama na kapsuli, postavljenoj na vrhu rakete. Taj je sistem funkcionisao i uspio je da odvoji kapsulu na vrijeme i spasi od eksplozije. Kapsula je tako vraćena gotovo neoštećena, a potisnik rakete pao je natrag na tlo. Pri ovoj nezgodi nije bilo ozlijeđenih, a iz „Blu oridžina“ za sada nisu objavili više pojedinosti o ovom događaju.
Raketa Nju šepard, koja je do sada na kratkotrajno putovanje u bestežinsko stanje povela, Džefa Bezosa, Vilijama Šatnera i još desetak drugih privatnih „astronauta“, sada će morati ponovo da prođe testiranja. Američka agencija za vazduhoplovstvo FAA moraće da istraži ovaj događaj i utvrdi da ne postoji opasnost za ljude i imovinu, prije negoli dozvoli sljedeće lansiranje.
Raketa „Nju šepard“ osmišljena je kao višestruko iskoristiva svemirska letjelica, a osnovna joj je namjena suborbitalni svemirski turizam.