MIT istraživači mapirali 24 moždane mreže koristeći fMRI, otkrivajući nove uvide u funkciju korteksa
MIT istraživači su napravili najdetaljniju mapu funkcija u moždanom korteksu do sada. Analizirajući skeniranje mozga ljudi dok su gledali filmske klipove, tim je identifikovao 24 moždane mreže, od kojih svaka ima specifične funkcije u mozgu. Ova revolucionarna studija koristila je podatke funkcionalne magnetne rezonance (fMRI) kako bi mapirala mreže koje su odgovorne za zadatke kao što su obrada jezika, socijalne interakcije, te vizuelna i senzorna percepcija.
Novi uvidi u moždane mreže i njihove funkcije
Istraživački tim MIT-a koristio je podatke fMRI-a da bi otkrio 24 različite mreže unutar moždanog korteksa, pri čemu je svaka mreža specijalizovana za jedinstvene zadatke. Te funkcije uključuju obradu jezika i socijalnih signala, analizu vizuelnih detalja i senzorne inpute. Iako su mnoge od ovih mreža ranije bile zapažene, ovo istraživanje daje jasniji uvid u moždane aktivnosti u prirodnijim uslovima, kao što su oni kada subjekti gledaju interesantne filmske scene.
Prethodni pokušaji mapiranja mozga često su se oslanjali na izolovane zadatke ili analizirali moždanu aktivnost u mirovanju. Nasuprot tome, ova MIT studija, provedena u partnerstvu s Projektom ljudskog konektoma, bilježila je moždanu aktivnost dok su učesnici gledali razne filmske klipove. Hvatajući moždanu aktivnost u dinamičnijem okruženju, istraživači su dobili tačniju sliku o funkcionisanju mozga u stvarnim situacijama.
Napredne tehnike snimanja otkrivaju nove moždane mreže
U studiji je korišćen moćan 7-Tesla MRI skener, koji nudi višu rezoluciju od tradicionalnih MRI mašina. To je omogućilo istraživačkom timu da snimi vrlo detaljne podatke o moždanoj aktivnosti kod 176 učesnika. Tokom jednog sata, učesnici su gledali razne filmske scene, što im je pružalo raznolike vizuelne i auditivne stimuluse.
MIT istraživači su zatim koristili algoritme mašinskog učenja da analiziraju obrasce aktivnosti mozga u različitim regijama, što im je omogućilo da identifikuju 24 mreže s različitim obrascima aktivnosti i funkcijama. Mnoge od ovih mreža nalaze se u senzornim područjima, poput vizuelnog i auditivnog korteksa, za koja je i očekivano da imaju specijalizirane uloge. Međutim, otkrili su i ranije nepoznate mreže, kao što je ona u prefrontalnom korteksu koja je veoma osjetljiva na vizuelne scene, posebno unutar filmskih kadrova.
Novi okvir za buduća istraživanja mozga
Ovo revolucionarno istraživanje predstavlja vrijednu osnovu za buduće studije. MIT istraživači se nadaju da će njihova detaljna mapa mozga olakšati daljnja istraživanja o tome kako svaka mreža doprinosi kognitivnim funkcijama. S cjelovitijim razumijevanjem ovih mreža, naučnici mogu dobiti tačniji uvid u način na koji mozak obrađuje složene informacije u stvarnim okruženjima.
Za one koji su zainteresovani za cijelu studiju, istraživački rad je objavljen u časopisu Neuron.