Na samoj granici Sunčevog sistema otkriven je izuzetan transneptunski objekat (TNO), nazvan 2017 OF201, saopštio je Institut za napredne studije. Ovaj objekat mogao bi biti dovoljno masivan da bude svrstana u kategoriju patuljastih planeta, gde se nalazi i mnogo poznatiji Pluton.

2017 OF201 je jedan od najudaljenijih vidljivih objekata u Sunčevom sistemu. Njegovo postojanje sugeriše da prostor iza Neptuna, poznat kao Kojperov pojas, nije prazan kako se ranije pretpostavljalo.

Otkrili su ga naučnici Sihao Čeng sa Instituta za napredne studije, Đaksuan Li i Eritas Jang sa Univerziteta Prinston, analizirajući arhivske podatke i identifikujući njegovu specifičnu putanju. Zvanično je registrovan 21. maja od strane Centra za manje planete pri Međunarodnoj astronomskoj uniji, dok se detalji istraživanja trenutno nalaze na preprint serveru arXiv, čekajući recenziju.

 

Ekstremna orbita i značajna veličina

 

Transneptunski objekti kruže oko Sunca izvan orbite Neptuna, a 2017 OF201 se izdvaja zbog izuzetno izdužene orbite i velikih dimenzija.

“Afel – najudaljenija tačka njegove orbite – nalazi se više od 1.600 puta dalje od Sunca nego Zemlja, dok je perihel – najbliža tačka – udaljen 44,5 puta više od Zemlje, slično orbiti Plutona”, objasnio je Čeng. Ova putanja implicira da mu je za jedan obilazak oko Sunca potrebno čak 25.000 godina.

Prema rečima Eritasa Janga, takva orbita ukazuje na složen niz gravitacionih interakcija, verovatno uključujući bliske susrete sa džinovskim planetama. Čeng dodaje da je moguće da je objekat prvobitno bio izbačen u daleki Ortov oblak, a zatim vraćen natrag u unutrašnje delove sistema.

 

Izuzetak koji izaziva pitanja

 

Zanimljivo je da orbita objekta odudara od šablona uočenih kod drugih ekstremnih TNO-a, koji deluju kao da se grupišu u određenim pravcima. Ovo grupisanje mnogi naučnici tumače kao indirektan dokaz postojanja Planete X (ili Planete Devet) – hipotetičkog tela koje bi svojim gravitacionim uticajem formiralo takve obrasce.

Međutim, 2017 OF201 ne uklapa se u tu teoriju, što može predstavljati izazov za hipotezu o Planeti X.

Naučnici procenjuju da je prečnik objekta oko 700 kilometara, što bi ga činilo drugim najvećim poznatim objektom sa tako udaljenom orbitom – odmah iza Plutona, čiji prečnik iznosi 2.377 km. Ipak, tačna veličina tek treba da bude potvrđena dodatnim posmatranjima, možda uz pomoć radio-teleskopa.

Otkriće je rezultat analize dostupnih arhivskih podataka, pokazujući kako se značajna otkrića mogu izroditi i bez nove opreme – samo pažljivim posmatranjem onoga što već postoji, prenosi Telegraf.