Najbrži superračunar na svijetu, japanski Fugaku, nazvan po alternativnom nazivu planine Fudži, pokrenut je prije vremena u svojoj punoj snazi, kako bi pomogao u borbi protiv virusa korona.
Ovaj računar je postao djelimično operativan u aprilu prošle godine kako bi pomogao u vizuelizaciji kapljica koje prenose virus kada izlaze iz usta zaražene osobe.
Superračunar Fugaku raspolaže sa skoro 7,3 miliona jezgara i brzinom od 415,5 petaFLOPS-a, što je više od triput brže od prvog sljedećeg superkompjutera, američkog Summit-a, sa brzinom od „skromnih“ 148,6 petaFLOPS-a. Prevedeno u realne uslove, ovo znači da Fugaku može da obavi preko 442 kvadriliona proračuna u sekundi. Ako ste zaboravili, jedan kvadrilion ima 15 nula i se piše ovako: 1.000.000.000.000.000. Ako bismo to poredili sa najmoćnijim procesorom današnjice, Intel Core i9-7980XE Extreme raspolaže sa snagom od 1,3 teraFLOPS-a, što je oko 340.000 puta slabije od snage Fugaku računara.
Inicijalna konfiguracija iz Juna 2020. godine na raspolaganju je imala 158.976 A64FX višejezgarnih procesora kompanije Fujitsu. Ovi procesori međusobno komuniciraju Torus fusion (tofu) magistralom koju je razvio upravo Fujitsu. Novembarska nadogradnja računara povećala je broj raspoloživih jezgara na današnjih 7,3 miliona.
Hiroši Matsumoto, predsjednik Riken razvojnog instituta koji je razvio Fugaku superkompjuter na ceremoniji otvaranja je izjavio:
„Nadam se da će ljudi cijeniti i negovati Fugaku, i da će on postići sve što njegov prethodnik nije mogao, uključujući primjenu u sferi veštačne inteligencije i big data analitike“.
(smartlife.mondo.rs)