Prošle sedmice, NASA je odabrala dva nova prijedloga za misije u okviru svog dugogodišnjeg programa Explorers, čime je napravila korak ka pretvaranju inovativnih svemirskih koncepata u funkcionalne letjelice.

Program Explorers, poznat po svojim jeftinim naučnim misijama, i dalje oblikuje budućnost svemirskih istraživanja, u skladu s ciljevima Direktorata za naučne misije. Od početka programa, preko 90 koncepata je pretvoreno u stvarne misije, a neki su čak donijeli Nobelove nagrade za svoje naučne doprinose.

 

Explorers program – izvor inovacija i otkrića

 

„NASA-in program Explorers donosi neke od najkreativnijih ideja za misije koje nam pomažu da otkrijemo nepoznato u našem svemiru,“ rekla je Nikola Foks, pomoćnica administratora Direktorata za naučne misije.

Naglasila je da odabrani prijedlozi mogu dovesti do revolucionarnih otkrića, unaprijediti prioritete u astrofizici i razviti napredne tehnologije neophodne za buduće vodeće misije.

 

NASA-ini prijedlozi misija za 2024. godinu

 

Dva prijedloga misija za istraživanje svemira koje je NASA odabrala su:

  1. Napredni satelit za X-zrake
    Ovaj predloženi opservatorij za X-zrake fokusiraće se na proučavanje porijekla supermasivnih crnih rupa, gustih i masivnih objekata koji se nalaze u središtima galaksija. Interakcije ovih crnih rupa stvaraju gravitacione talase koji se šire kroz prostor-vrijeme. Misija će se nadovezati na postignuća Chandra opservatorija za X-zrake i Neil Gehrels opservatorija i doprinijeti boljem razumijevanju ovih kosmičkih pojava.
  2. Sonde za misiju u dalekom infracrvenom spektru za astrofiziku
    Drugi prijedlog podrazumijeva teleskop visine 1,8 metara koji će posmatrati svemir u dalekom infracrvenom spektru, hvatajući talasne dužine od 15 μm do 1 mm. Ova misija će proširiti podatke prikupljene putem James Webb svemirskog teleskopa i drugih radio teleskopa, istražujući ulogu crnih rupa u kosmičkoj evoluciji i proučavajući kako zvijezde i planete rastu i razvijaju se.

 

NASA-ina vremenska linija misija i finansiranje

 

NASA je dodijelila svakom timu 5 miliona dolara za dalji razvoj u narednoj godini. Prijedlozi će proći detaljnu evaluaciju 2026. godine, a jedna od misija biće odabrana za lansiranje 2032. godine, označavajući novu prekretnicu u NASA-inom istraživanju svemira i istraživanjima u oblasti astrofizike.

 

Više od programa explorers

 

Osim programa Explorers, NASA takođe potiče inovacije kroz Discovery program i inicijativu Innovative Advanced Concepts (NIAC). Početkom 2024. godine, NASA je izabrala 13 novih projekata za NIAC, uključujući predloženu flotu letjelica koja bi jednog dana mogla putovati do Proksima Kentauri, najbliže zvijezde našem Suncu. Jedan od najvećih uspjeha NIAC programa je Ingenuity Mars helikopter, koji je premašio očekivanja u istraživanju površine Marsa.

Čak i prijedlozi koji nisu odmah odabrani, poput ovih NASA-inih misija, nude zanimljive mogućnosti i tehnološke inovacije. Iako neki od njih danas mogu izgledati neizvodivo, imaju potencijal da u budućnosti pomjere granice svemirske tehnologije i naučnih otkrića.

 

Oblikovanje budućnosti svemirskih istraživanja

 

Dok NASA nastavlja sa razvojem novih misija, program Explorers, zajedno s drugim inicijativama, igra ključnu ulogu u unapređivanju našeg razumijevanja svemira. Odabirom inovativnih prijedloga misija, kao što su Napredni satelit za X-zrake i Sonde za infracrvenu astrofizičku misiju, NASA postavlja temelje za buduća otkrića koja će oblikovati način na koji istražujemo i razumijemo svemir u decenijama koje dolaze.