NASA se trenutno suočava sa značajnim izazovom jer su dvojica američkih astronauta, Sunita Williams i Barry Wilmore, zaglavljeni na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).
Njihova misija, koja je prvobitno trebala trajati osam dana, sada je produžena do februara zbog tehničkih problema sa Boeing Starliner svemirskim brodom, koji je prvobitno bio predviđen za njihov povratak na Zemlju.
Ovo neplanirano produženje izazvalo je ključna pitanja o pouzdanosti posadnih svemirskih misija i moglo bi da utiče na buduće napore u svemirskom istraživanju.
Tehnički problemi sa Boeing Starlinerom
Boeing Starliner, koji je trebalo da preveze Williams i Wilmore nazad na Zemlju, suočio se sa nekoliko tehničkih problema tokom pristupa ISS-u. Glavni problemi su uključivali curenje helijuma i kvarove u ključnim potisnicima.
Zbog ovih problema, NASA je odlučila da vrati svemirski brod bez posade radi daljeg ispitivanja i prikupljanja podataka. Ova odluka naglašava NASA-inu posvećenost bezbjednosti i ističe tekuću pažnju na Boeing-ov svemirski program.
SpaceX pritiče u pomoć
Kao odgovor na probleme sa Boeing Starlinerom, NASA je odlučila da koristi SpaceX-ov Dragon svemirski brod za povratak astronauta na Zemlju. SpaceX, čiji je osnivač Elon Musk, pozvan je da podrži NASA-u, čime se dodatno potvrđuje kao pouzdan partner u svemirskim misijama.
Sunita Williams i Barry Wilmore će ostati na ISS-u i nastaviti da rade sa redovnim članovima posade sve do novog datuma njihovog povratka. Obojica astronauta imaju veliko iskustvo i obuku u svemirskim šetnjama i robotici, što ih čini dobro pripremljenim za ovu produženu misiju.
Rizici produženih svemirskih misija
Produženi boravak predstavlja različite izazove za astronaute, uključujući fizičke i psihološke efekte povezane sa dugotrajnim svemirskim putovanjima. Ovi rizici uključuju izloženost svemirskom zračenju, izolaciju i uticaj mikrogravacije na tijelo.
Na sreću, ISS-ova niska Zemljina orbita i specijalizovana zaštita pružaju određenu zaštitu od ovih opasnosti. Iako će produženi boravak biti dug, neće nadmašiti postojeće rekorde za dugotrajne misije.
Uticaj na Boeing i buduće svemirske istraživačke misije
NASA-ina odluka da se osloni na SpaceX naglašava neuspjeh za Boeing, ističući tekuće poteškoće u kompanijinom svemirskom sektoru. Program Starliner, koji je već suočen sa kašnjenjima i prekoračenjima budžeta, biće dodatno ispitivan nakon ovog incidenta. I pored ovih izazova, NASA će vjerovatno nastaviti saradnju sa Boeing-om, budući da agencija obično angažuje više izvođača za posadne svemirske misije.
Ova situacija odražava složenosti i rizike povezane sa posadnim svemirskim letovima, naročito dok NASA usmjerava pažnju na ambicioznije misije ka Mjesecu i Marsu.
(IT mixer)