NASA-in rover Curiosity snimio je fotografije oblaka na Marsu – kako je opisano u njihovom blogu: „pramenasti i ispunjeni kristalima leda koji su rasipali svjetlost sa zalazećeg sunca, a neki od njih svjetlucaju u boji.“
Prema NASA-i oblaci su rijetkost u tankoj atmosferi Marsa, ali se obično formiraju na njegovom ekvatoru tokom najhladnijeg doba godine. Naučnici su primijetili da je prošle godine – prije dvije godine (po zemaljskom vremenu) bilo oblaka koji su se počeli stvarati ranije nego što se očekivalo, pa su ove godine bili spremni.
Konačna slika je nastala kombinovanjem 21 fotografije, koje su snimljene kako bi se bliže osmotrili neobični oblaci iznad oblasti Gale Crater.
Oblaci na Marsu su se tako iz crvenih nijansi mijenjali u zelene, potom plave i ružičaste. Ovi oblaci se nalaze u višim dijelovima atmosfere od onih koji su do sada posmatrani. Navodno sadrže smrznuti ugljen-dioksid ili takozvani suvi led, mada naučnici to još uvijek nisu uspjeli da potvrde. Najljepši su odmah nakon zalaska sunca, kada ledeni kristali sijaju na posljednjem svjetlu.
Ovi sumračni oblaci, poznati i kao „noctilucent“ (latinski „noćni sjaj“), postaju svjetliji dok se pune kristalima, a zatim potamne nakon što položaj Sunca na nebu padne ispod njihove nadmorske visine.