Ponekad zbog ozljede kičmene moždine, neki ljudi možda nikada više neće hodati, ili je barem to trenutna realnost u kojoj živimo. Vidjeli smo napredak u robotici gdje su istraživači kreirali egzoskeletna odijela koja pomažu ljudima koji su paralizirani da hodaju, ali skupo je i glomazno.

Ali šta ako postoji način za medicinsku nauku koji bi mogao pomoći paralizovanim ljudima da ponovo hodaju bez potrebe za spoljnim napravama? To su uradili istraživači Samuel Stupp sa Northwestern Univerziteta u Čikagu i njegove kolege, gdje su stvorili materijal napravljen od proteinskih jedinica koje se mogu samostalno sastaviti u dugačke lance.

Ovaj materijal, kada se ubrizga u kičmenu moždinu miševa koji su paralizovani, pomogaže u formiranju gela na mjestu ozljede. Istraživači su otkrili da je ovaj gel pomogao u regeneraciji odsječenih krajeva neurona i smanjenom ožiljnom tkivu, što je bila jedna od barijera regeneracije. Takođe je pomogao u poboljšanju rasta krvnih sudova i obezbedio više hranljivih materija ćelijama kičmene moždine.  Na fotografiji iznad je dio kičmene moždine kod miša tretiran gelom, regenerisana nervna vlakna prikazana su crvnom bojom.

Na kraju, to je rezultiralo time da su miševi ponovo mogli hodati nakon četiri sedmice poslije injekcije. S obzirom na to, nije bilo kao da su ovi miševi ponovo pokrenuti nakon četiri sedmice. Test korišten za mjerenje sposobnosti hodanja baziran je na pokretu skočnog zgloba, stabilnosti tijela, položaju šapa, koracima, širini koraka i dužini koraka.

Očekujemo da je potrebno dodatno testiranje i eksperimentisanje prije nego što možemo vidjeti da se sličan tretman koristi na ljudima, ali za sada to zvuči prilično obećavajuće.

(newscientist)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.