Tajmer neaktivnosti hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na iPhone uređaju

 

Sa izlaskom iOS 18.1, Apple je uveo snažnu novu sigurnosnu funkciju koja je dizajnirana da dodatno zaštiti podatke na vašem iPhone uređaju. Tajmer neaktivnosti automatski restartuje iPhone nakon dužeg perioda neaktivnosti, ponovo enkriptujući njegove podatke i čineći ih znatno težim za izvlačenje od strane neovlaštenih lica.

 

Kako funkcioniše tajmer neaktivnosti u iOS 18.1

 

Funkcija „tajmer neaktivnosti“ u iOS 18.1 je prvo primijećena od strane organa reda, koji su primijetili da su iPhone uređaji osumnjičenih u njihovom pritvoru iznenada počeli da se restartuju. Ova funkcija prebacuje uređaj sa stanja „After First Unlock“ (AFU) na bezbjednije stanje „Before First Unlock“ (BFU). Ova promjena efikasno zaključava uređaj i onemogućava pristup njegovim podacima.

U BFU stanju, operativni sistem više ne može da pristupi enkripcijskim ključevima u memoriji, što čini pristup podacima znatno težim. Na iPhone uređajima, svi podaci su enkriptovani pomoću jedinstvenog ključa koji se generiše kada se uređaj prvi put postavi.

 

Uticaj na izvlačenje podataka

 

I iOS i Android uređaji prelaze u BFU stanje nakon restartovanja, pri čemu je korisniku potrebno da unese lozinku ili PIN kako bi ponovo dobio pristup uređaju. Kada je uređaj u AFU stanju, hakeri ili organi reda mogu koristiti određene eksploatacije kako bi zaobišli ekran za zaključavanje i izvukli podatke, jer su dekripcijski ključevi još uvijek uskladišteni u memoriji.

Međutim, nova funkcija tajmera neaktivnosti rješava ovaj rizik. Kada iPhone ostane neaktivan duže vrijeme i automatski se restartuje, enkripcijski ključevi se brišu iz memorije, što sprečava neovlašćeni pristup podacima na telefonu. Ovo čini gotovo nemogućim za hakere ili policiju da zaobiđu bezbjednost i izvuku osjetljive informacije sa zaključanog uređaja.

 

Zašto je tajmer neaktivnosti prekretnica za bezbjednost iPhone uređaja

 

Ova nadogradnja predstavlja veliki korak naprijed za sigurnost iPhone uređaja, jer dodatno štiti podatke korisnika dodajući još jedan sloj enkripcije nakon što uređaj ostane neaktivan duži period. Novi tajmer neaktivnosti mogao bi biti prekretnica za sve koji brinu o privatnosti, kao i za one u organima reda i bezbjednosti koji žele da spriječe neovlašćeno izvlačenje podataka.

Sprečavanjem neovlašćenog pristupa zaključanim uređajima, tajmer neaktivnosti u iOS 18.1 poboljšava ukupnu bezbjednost uređaja i čini gotovo nemogućim da bilo ko kompromituje vaše podatke. Bilo da se brinete o privatnosti ili zaštiti osjetljivih poslovnih informacija, nova funkcija na iPhone uređajima važan je korak ka zaštiti vašeg digitalnog života.