Satelitska misija Evropske svemirske agencije (ESA) „Svarm“ otkrila je potpuno novi magnetni talas u Zemljinom jezgru
Rezultati misije koji su doveli do toga da se otkrije džinovski magnetni talas objavljeni su u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Stručnjaci se nadaju da će im otkrića pomoći da nauče više o Zemljinom magnetnom polju, bez kojeg ne bi postojao život na našoj planeti.
Zemljino magnetno polje štiti nas od štetnog kosmičkog zračenja. Prošle su decenije otkako su naučnici prvi put počeli da ispituju ponašanje ovih talasa. Međutim, donedavno nisu mogli da kažu da u potpunosti razimeju fluktuacije u jačini polja mjerene satelitima.
Novootkriveni magnetni talas kruži na dubini većoj od 3.000 kilometara ispod površine Zemlje, gdje se jezgro planete susreće sa njenim omotačem. Godišnje putuje na zapad 1.500 km, što znači da obiđe globus svakih sedam godina.
„Geofizičari su dugo teoretisali o postojanju takvih talasa. Ali, smatralo se da se dešavaju u mnogo dužim vremenskim razmacima nego što je pokazalo naše istraživanje… Mjerenja magnetnog polja pomoću instrumenata na površini Zemlje pokazivala su da je bilo nekih vrsta talasne akcije. Međutim, bila nam je potrebna globalna pokrivenost koju nude mjerenja iz svemira da bismo otkrili šta se zapravo dešava“, rekao je geofizičar sa Univerziteta Grenobl Alpi u Francuskoj i glavni autor novog rada Nikolas Žile.
Nakon kombinovanja podataka sa tri satelita „Svarm“, sa mjerenjima koje su izvršili prethodno korišćeni njemački satelit CHAMP i danski „Orsted“, istraživači su koristili kompjuterski model koji simulira proces generisanja Zemljinog magnetnog polja kako bi sproveli izmjerene fluktuacije kroz njega.
Kao rezultat toga, otkrili su da bi ovakav spori magnetni talas mogao biti uzrok protoka magnetnog polja.
Prema Žilu, saznanje koji procesi u Zemljinim dubinama izazivaju takve magnetne talase zahtjeva dalja istraživanja.
(Sputnik)