Naučnici su otkrili da se supermasivna crna rupa, poznata kao Strijelac A*, koja se nalazi u centru naše galaksije, okreće toliko brzo da rasteže prostor-vrijeme oko sebe, pokazalo je novo istraživanje. Crna rupa udaljena 26.000 svjetlosnih godina od Zemlje posmatrana je pomoću NASA-inog rendgenskog opservatorija Chandra, teleskopa specijaliziranog za otkrivanje rendgenskih emisija iz vrućih područja svemira.
Tim fizičara koristio je metodu odliva, koja analizira radio talase i rendgenske emisije u gasovima koji okružuju crne rupe, kako bi izračunao brzinu rotacije Strijelca A*. Rezultati su potvrdili da crna rupa ima spin, uzrokujući „Lense-Thirring“ efekat. Ovaj efekat se javlja kada crna rupa, rotirajući se oko svoje osi, rasteže prostor-vrijeme.
Glavna autorka studije, Rut Dejli, profesorica fizike na Univerzitetu Penn State, objasnila je da brza rotacija crne rupe uzrokuje dramatične promjene u obliku prostor-vremena u njezinoj blizini. U takvom okretanju, prostor-vrijeme izgleda spljošteno, slično lopti za američki fudbal, suprotno linearnim dimenzijama koje smo navikli vidjeti u svakodnevnom životu.
Vrijednost spina crne rupe kreće se od 0 do 1, pri čemu 0 označava da se crna rupa ne okreće, dok je 1 maksimalna vrijednost okretanja. Prethodno nije postojao konsenzus o vrijednosti okretanja Strijelca A*. Dejan Stojković, profesor kosmologije na Univerzitetu u Bafalu, koji nije sudjelovao u istraživanju, napomenuo je da brza rotacija ukazuje na to da značajan dio mase crne rupe potiče od akrecije, odnosno nakupljanja okolnog gasa.
Mjerenjem spina crne rupe, naučnici mogu saznati više o istoriji i strukturi galaksije, testirati teorije ili čak istražiti postojanje crvotočina, teoretskih objekata koji bi mogli otvoriti put ka drugim dimenzijama.
(IT mixer)