Dok je pas grizao bateriju, ona je počela da varniči, što je izazvalo požar na madracu na kojem je pas ležao

 

Video koji prikazuje psa kako grize bateriju, izazivajući požar, postao je viralan, služeći kao važan podsjetnik o bezbjednosti baterija u prisustvu kućnih ljubimaca.

Incident se desio u Oklahomi, gdje je došlo do značajne štete na kući, ali na sreću, niko nije povrijeđen, a svi kućni ljubimci su bezbjedno evakuisani.

Video prikazuje psa koji je zamijenio litijum-jonsku bateriju, koja se obično koristi u eksternim punjačima za pametne telefone, za igračku. Dok je pas grizao bateriju, ona je počela da varniči, što je na kraju izazvalo požar na madracu na kojem je pas ležao. Ovaj alarmantni snimak ističe važnost držanja baterija i drugih potencijalno opasnih predmeta van domašaja kućnih ljubimaca.

Vatrogasne službe sada koriste ovaj video kao edukativni materijal kako bi podigle svijest o rizicima nepravilnog skladištenja baterija. Ovaj incident naglašava potrebu da vlasnici kućnih ljubimaca budu oprezni i preduzmu dodatne mjere predostrožnosti kako bi spriječili slične nesreće u svojim domovima.

 

Opasnosti od nepravilne upotrebe litijum-jonske baterije

 

Nepravilna upotreba litijum-jonske baterije može dovesti do nekoliko opasnosti, uključujući:

  1. Opasnost od požara: Litijum-jonske baterije mogu da se pregriju ako su oštećene, prepunjene ili izložene visokim temperaturama. Pregrijavanje može uzrokovati požar, koji se može brzo proširiti i biti teško ugasiti.
  2. Eksplozije: U ozbiljnim slučajevima, nakupljanje pritiska unutar oštećene ili neispravne litijum-jonske baterije može dovesti do eksplozije. To može izazvati teške povrede i značajnu štetu na imovini.
  3. Otrovni gasovi: Kada je litijum-jonska baterija oštećena ili se zapali, može ispuštati otrovne gasove, uključujući gasove poput vodonikovog fluorida. Ovi gasovi mogu biti štetni ako se udahnu, predstavljajući rizik po respiratorno zdravlje.
  4. Strujni udar: Oštećene ili nepravilno rukovane litijum-jonske baterije mogu izložiti unutrašnje komponente, što dovodi do rizika od strujnog udara.
  5. Štetni uticaj na životnu sredinu: Nepravilno odlaganje litijum-jonskih baterija može dovesti do zagađenja životne sredine, jer one sadrže opasne materijale koji mogu procuriti u tlo i vodu, nanoseći štetu ekosistemima.
  6. Termalni bijeg: Ako litijum-jonska baterija doživi kratki spoj ili je izložena ekstremnim uslovima, može ući u stanje termalnog bijega, gdje se brzo zagrijava i pokreće lančanu reakciju, što može dovesti do požara ili eksplozije.

Da biste smanjili ove rizike, neophodno je pravilno rukovati litijum-jonskim baterijama, izbjegavati fizička oštećenja, čuvati ih na hladnom i suvom mjestu, i koristiti ih isključivo s uređajima koji su za njih namijenjeni. Takođe, pravilno odlaganje i recikliranje korištenih baterija ključno je za sprječavanje štete po životnu sredinu.