Iako je krajnji cilj Nasinog rovera Perseverance (Upornost) tražiti znakove drevnog života na Marsu, to ga nije zaustavilo u obavljanju drugih naučnih poslova. Naime, 20. aprila, Perseverance je uspješno izvukao ugljen dioksid iz atmosfere planete i pretvorio ga u kisik, objavila je NASA u srijedu. Uz porodični portret svoje robotske braće i sestara, Nasin laboratorij JPL-Caltech je opremio rover instrumentom nazvanim Mars Oxygen In-Situ Resource Utilisation Experiment ili MOXIE ukratko.
Uređaj veličine tostera omogućio je Perseverance-u da odvoji atome kiseonika od molekula ugljen-dioksida zagrijavanjem plina na približno 800 °C i stvaranjem ugljen monoksida kao nusproizvoda. Tokom prvog testa instrument je proizveo oko pet grama kiseonika ili otprilike dovoljno da usamljeni astronaut u svom odijelu dobije približno 10 minuta zraka koji može da diše. Prema NASA-i, uspjeh eksperimenta otvara put budućim misijama, posebno onima koje uključuju ljudske astronaute jer i ljudima i raketama koje će ih nositi do i sa Crvene planete treba kiseonik za rad. Način na koji NASA kaže, jednoj raketi u kojoj se nalaze četiri astronauta trebaće oko 55.000 kilograma kiseonika da se spusti sa zemlje. Nije moguće prenijeti toliko kiseonika na Mars. Tu buduće verzije tehnologije mogu pomoći da istraživanje planete bude održivo.
Uspješni eksperiment slijedi nakon još jednog istorijskog događaja za Perseverance i NASA. Ranije ove sedmice, agencija je uspješno obavila prvi probni let helikoptera Ingenuity na Marsu. Kao i MOXIE, Ingenuity je uglavnom dokaz koncepta, ali otvara vrata budućim letjelicama za istraživanje Crvene planete.