„Midjourney“ je program vještačke inteligencije specijalizovan za prevođenje tekstualnih instrukcija u slike kreirane u stilu po izboru korisnika

 

Ovih dana na internetu su se pojavile slike velikih ruskih gradova zamišljenih kao ljudske figure, koje je kreirao program vještačke inteligencije „Midjourney“. Brzo su se širile i naišle na pozitivan odgovor korisnika, pa je autor radova nastavio objavljivati ​​zbirke slika sa licima gradova u zemlji.

„Midjourney“ je program vještačke inteligencije specijalizovan za prevođenje tekstualnih instrukcija u slike kreirane u stilu po izboru korisnika. Galerija novih likova bazirana je na ruskoj verziji serije „Igra prestola“, iako je autorka željela da vizuelno prati seriju „Gospodar prstenova“.

 

Moskva

Umjetnost koju stvara vještačka inteligencija zapravo su programi obučeni mašinskim učenjem, koristeći desetine miliona slika, za proizvodnju novih slika prema datim parametrima.

 

Sankt Peterburg

Korisnik unosi lingvistički opis onoga što želi, a zatim algoritam kreira određeni broj slika.

 

Jalta

Moguće je dodatno usavršiti jednu od slika, kreirati nove varijante na istu temu ili promijeniti stil umjetnosti u djeliću sekunde.

 

Donjeck

Iako je korištenje Midjourney-a mnogo isplativije od plaćanja dizajnera ili ilustratora, ilustracija i dizajn su mnogo više od pukog kreiranja slika na temelju uputa.

 

Astrakhan

Nisu bez razloga zadužene osobe obučene za donošenje kreativnih odluka u dizajnu.

 

Jekaterinburg

Jedno je slikati sliku, a drugo odrediti kakva je slika potrebna, koje boje treba koristiti, šta na njoj treba naglasiti da bi se postigao cilj, prilagođavajući je tako da urednik bude zadovoljan – a tu je i takođe lični pečat koji izdvaja umjetnika i donosi reputaciju časopisa ili proizvoda.

 

Kaluga

Vjerovatnije je da će umjetnici i dizajneri početi koristiti programe umjetne inteligencije kao novi alat, za kreiranje skica i ideja, prije nego što počnu stvarati završni rad ili ručno precizirati slike generisane mašinom. Nešto poput arhitekata i njihovih dizajnerskih programa.

 

Tomsk

Brzina i svestranost ovakvih algoritama omogućava brže testiranje različitih stilova i pristupa temi bez potrebe da se svaki put kreira rad od nule.

 

Joshkar Ola

Na isti način na koji je vještačka inteligencija natjerala ljude da drugačije razmišljaju i igraju šah, isto bi mogla učiniti i za dizajn i ilustraciju, služeći kao inspiracija ili polazna tačka za nove ideje.

 

Siktivkar

Daljnjim razvojem, mašinska kreativnost mogla bi se pokazati veoma različitom od ljudske kreativnosti i donijeti zanimljive rezultate u saradnji sa umjetnicima.

 

Tjumeh

Konačno, glavni nedostatak s kojim se susreću programi za slikanje vještačko inteligentnih neuronskih mreža je to što svoju „inspiraciju“ mogu crpiti samo iz umjetnosti koju su ljudi već stvorili.

 

South-Sakhalinsk

Algoritmi mogu oponašati stil renesansnih slikara, nadrealista ili kubista, ali nikada nisu mogli sami smisliti te stilove, niti neke nove koji još ne postoje.

 

Kazan

Tehnologija s kojom rade ne dopušta im da kreiraju vlastiti umjetnički pokret ili stil.

(Sputnik Srbija)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.